PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

To głosowanie może położyć polskie hutnictwo i górnictwo

• Branża stalowa uważa, że forsowana przez Komisję Europejską nowelizacja systemu handlu emisjami ETS doprowadzi w krótkim terminie do wygaszenia połowy wielkich pieców w Europie, a w dłuższym – wszystkich.
• To dramatycznie wpłynie na zapotrzebowanie na koks, a więc i węgiel. Branża zaproponowała niewielkie zmiany w sposobie dystrybucji praw do emisji. Polska jest przeciw. Jutrzejszym głosowaniem może położyć dwie branże przemysłu.

To głosowanie może położyć polskie hutnictwo i górnictwo
Kiedy nowa dyrektywa ETS wejdzie w życie, koszty europejskich producentów stali znacznie wzrosną w związku z podatkiem od emisji CO2, który może wynieść około 30 euro za tonę - zauważa Mittal/ Fot. Shutterstock
REKLAMA

W połowie lutego Parlament Europejski przegłosował poprawki do proponowanej przez KE nowej dyrektywy w sprawie systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) w okresie 2021-2030. Zdaniem Lakshmiego N. Mittala, prezesa i dyrektora generalnego ArcelorMittal poprawki te zmniejszą zagrożenie dalszym pogorszeniem konkurencyjności europejskiego hutnictwa na świecie. „To dobry prognostyk, ale jednocześnie tylko pierwszy krok w całym procesie zmierzającym do uzgodnienia ostatecznej wersji EU ETS” - napisał Mittal w liście otwartym do rządów Polski, Hiszpanii i Francji.

Zdaniem Mittala wprowadzenie nowelizacji, która ma wywindować ceny uprawnień do emisji CO2 do poziomu 30 euro za tonę w praktyce niemal skasuje całą marżę europejskiego przemysłu stalowego – w ostatnich latach wynosiła one średnio… 35 euro!

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przy produkcji tony stali powstają w zaokrągleniu 2 tony stali. Po nowelizacji przemysł stalowy będzie musiał kupować prawa do połowy emisji, a więc do każdej tony stali trzeba będzie dopłacić 30 euro. To średnia. W różnych krajach wygląda to inaczej. W Polsce poziom emisji jest wyższy, a więc i dopłaty wzrosną.

Lakshmi Mittal podkreśla, że system ETS nie bierze pod uwagę globalnego charakteru przemysłu hutniczego.

„Kiedy nowa dyrektywa ETS wejdzie w życie, koszty europejskich producentów stali znacznie wzrosną w związku z podatkiem od emisji CO2, który może wynieść około 30 euro za tonę. Producenci stali z innych części świata, którzy będą sprzedawać swoje wyroby na rynkach Europy, nie będą musieli płacić tego podatku. Będą mieć zatem przewagę konkurencyjną - około 30 euro na tonę. W branży, która boryka się z globalną nadpodażą, to znaczny koszt, który zagraża długoterminowej zdolności większości europejskich hut do utrzymania się na rynku” - napisał Mittal.

Więcej czytaj na wnp.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: To głosowanie może położyć polskie hutnictwo i górnictwo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA