PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Te uczelnie stworzyły konsorcjum wspierające zbrojeniówkę

  • Bartosz Dyląg
    bad
  • 4 wrz 2017 15:47

Trzy uczelnie stworzyły konsorcjum wspierające zbrojeniówkę. Rektorzy Politechniki Rzeszowskiej (lider), Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu podpisali umowę dotyczącą powołania konsorcjum COP – Tradycja, Obronność. Najlepsi absolwenci będą mogli liczyć na prace w przemyśle zbrojeniowym.

Te uczelnie stworzyły konsorcjum wspierające zbrojeniówkę
Adobe Stock
REKLAMA

• Na początku lipca br. rektorzy podpisali w Rzeszowie list intencyjny w tej sprawie.

• 1 września o godzinie 12.00 w gmachu Politechniki Świętokrzyskiej podpisali umowę, która zapoczątkowała działalność konsorcjum.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Polski przemysł stać na konstruowanie i tworzenie oryginalnej i nowoczesnej broni w kraju - mówią jednym głosem rektorzy uczelni.

 

- To istotne, abyśmy nie byli uzależnieni od dostawców zewnętrznych i nie poprzestawali wyłącznie na odtwarzaniu zagranicznych technologii i produktów - dodaje rektor PŚ prof. Wiesław Trąmpczyński.

Pomóc we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań mają konstruktorzy z polskich uczelni.

Tworzenie elementów stosowanych bezpośrednio w uzbrojeniu i badania związane z techniką wojskową to tylko część współpracy, jaką zakłada umowa. Międzyuczelniany zespół będzie wspólnie starać się o dofinansowanie prowadzonych prac ze źródeł zewnętrznych. Zdaniem rektora Politechniki Rzeszowskiej Tadeusza Markowskiego jedna uczelnia nie jest w stanie realizować dużych projektów, których oczekuje przemysł zbrojeniowy. Dotychczas każda z uczelni miała podpisane z Polską Grupą Zbrojeniową osobne, własne porozumienie.

- Jeśli połączymy nasze potencjały, to mamy wszystkie kierunki rozwoju, które interesują PGZ - podkreśla rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. Zbigniew Łukasik.

Porozumienie ma też przynieść korzyści dla studentów uczelni. Najlepsi absolwenci będą mogli liczyć na prace w przemyśle zbrojeniowym.

Konsorcjum powołano w celu podjęcia współpracy polegającej na wymianie doświadczeń, wiedzy i potencjału wynikających z prowadzonej działalności, współpracy przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych dotyczących produkcji sprzętu wojskowego oraz inspirowania działań promujących szkolnictwo wyższe oraz zacieśnianiu współpracy ze środowiskami naukowymi i kulturalnymi.

W ramach tej współpracy uczelnie deklarują organizowanie wspólnych zespołów badawczych, wspólny udział w projektach, programach i inicjatywach odpowiadających zakresowi kooperacji, wspólne ubieganie się o dofinansowanie prac ze źródeł zewnętrznych i współpracę w zakresie badań naukowych i kształcenia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Te uczelnie stworzyły konsorcjum wspierające zbrojeniówkę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA