Tchórzewski: Zakaz handlu w niedzielę nie zmniejszy zapotrzebowania na węgiel

• Minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że zużycie energii w Polsce będzie rosnąć, a krajowa energetyka pozostanie oparta na węglu
• Odpowiedział tym samym na zarzuty, że ograniczenie handlu w niedzielę mogłoby oznaczać spadek zużycia energii i zapotrzebowania na węgiel.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tchórzewski: Zakaz handlu w niedzielę nie zmniejszy zapotrzebowania na węgiel

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 maj 2016 20:38


Przed tygodniem Solidarność powołała komitet, który będzie zbierał podpisy poparcia pod obywatelskim projektem przewidującym zakaz handlu w większość niedziel, z odstępstwami m.in. dla aptek, stacji benzynowych i kiosków.

W piątek w Katowicach dziennikarze pytali ministra Tchórzewskiego o potencjalne zmniejszenie zużycia energii z powodu zamknięcia sklepów w niedziele, a tym samym zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel nawet o 3,5-4 mln ton rocznie. Minister zaprzeczył, by ewentualne ograniczenia w handlu mogły wpłynąć na energetykę i wielkość krajowego zużycia węgla.

Energetyka nie straci

"To nie jest tak, że z tego tytułu stracimy w zakresie energetyki" - zapewnił Tchórzewski. Jego zdaniem kwestia handlu w niedzielę to "istotna sprawa społeczna". "W innych państwach europejskich te ograniczenia są większe niż w Polsce i tragedii z tego tytułu nie ma" - ocenił minister energii.

Przypomniał, że dziś Polacy zużywają średnio około połowę wielkości energii elektrycznej zużywanej przez obywateli "starej" Unii Europejskiej, czyli 15 krajów zachodniej Europy. Jak mówił, przy zakładanym tempie wzrostu gospodarczego oraz poziomu zamożności Polaków, również zużycie energii elektrycznej w Polsce będzie rosło.

"Obawy (dotyczące spadku zużycia - PAP) mogą mieć państwa europejskie, ale u nas nie widzę powodu do takich obaw. Z racji wzrostu gospodarczego i wzrostu zamożności społeczeństwa ilość urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych będzie rosła - wskazują na to badania" - wyjaśnił Tchórzewski.

Węgiel pozostanie głównym nośnikiem

Zaznaczył, że środowisko górnicze musi mieć świadomość, że ilość zużywanego przez energetykę węgla może spadać, jednak i tak pozostanie on głównym nośnikiem energii dla polskiej energetyki - obecnie z węgla pochodzi ok. 85 proc. wytwarzanej w Polsce energii. "Jako Polska nie jesteśmy w stanie zrobić tu gwałtownego zwrotu" - zauważył minister, przypominając, że zużycie węgla będzie się zmniejszać także z powodu wzrastającej sprawności nowych bloków energetycznych. Niemniej kluczowy jest prognozowany wzrost zużycia prądu.

"Tendencje wskazują na to, że w Polsce będzie rosło zużycie energii elektrycznej; to jest związane także z założonym programem rozwoju i uprzemysłowienia kraju, ale też ze wzrastającym zużyciem energii przez gospodarstwa domowe" - powiedział Tchórzewski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.