Szykuje się come back koncernów do krajów macierzystych?

Firmy, bilansując swoje wydatki, dochodzą do paradoksalnego na pozór wniosku, że o wiele bardziej opłacalne jest dla nich przeniesienie produkcji do krajów z droższą siłą roboczą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szykuje się come back koncernów do krajów macierzystych?

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl(PS)

wnp.pl

28 paź 2013 8:59


Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Boston Consulting Group wynika, że 20 proc. koncernów planuje w najbliższym czasie zamknąć swoje fabryki i przenieść je z powrotem do USA, a według MIT (Massachusetts Institute of Technology) 39 proc., spośród 105 badanych przedsiębiorców amerykańskich.

Coraz trudniej jest też znaleźć wykwalifikowanych robotników w Polsce. Kraj nasz wyrobił sobie silną pozycję na rynku usług offshoringowe dla sektora produkcyjnego. W naszym kraju zlokalizowane są m.in. fabryki Fiata, Opla, Toyoty czy Volkswagena.

Ale coraz częściej uwidacznia się trend odwrotny do dotychczasowego przenoszenia fabryk do krajów z tańszą siłą roboczą. Firmy, bilansując swoje wydatki, dochodzą do paradoksalnego na pozór wniosku, że o wiele bardziej opłacalne jest dla nich przeniesienie produkcji do krajów z droższą siłą roboczą.

- Wynika to m.in. z wyższej wydajności takich pracowników, redukcji kosztów transportu, braku konieczności delegowania kadry zarządzającej i inżynierskiej - mówi Lucjan Kornicki, prezes zarządu w firmie doradczej Staufen. - Nie bez znaczenia jest też możliwość szybszego reagowania na zmiany zachodzące na rynkach.

Czytaj cały artykuł na wnp.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.