PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Barbórka w Rybniku, Szydło: Nie pozwolimy, by zniszczono polskie górnictwo

  • Autor: PAP/AT
  • 3 gru 2016 10:25

• Górnictwo jest fundamentem polskiej gospodarki - powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości barbórkowych w Rybniku.
• Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego górnictwa - dodała.
• Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił, że nowoczesny rynek mocy w Polsce będzie tworzony w oparciu o elektrownie węglowe.

Barbórka w Rybniku, Szydło: Nie pozwolimy, by zniszczono polskie górnictwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Premier i szef resortu energii wzięli udział w obchodach przypadającej 4 grudnia Barbórki w największej węglowej spółce - zatrudniającej ok. 31 tys. osób Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Zapewnili, że rząd zamierza konsekwentnie realizować program dla górnictwa, które jest ważną częścią polskiej gospodarki i podstawą bezpieczeństwa energetycznego kraju.

"Chciałabym, by dzisiaj bardzo mocno wybrzmiało zdanie, że nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego polskiego górnictwa. I wierzę głęboko, że te zmiany, które rozpoczęliśmy w tym roku, które konsekwentnie krok po kroku realizujemy, przyniosą właśnie taki oczekiwany efekt, że będzie silna polska gospodarka i będzie silne górnictwo" - podkreśliła premier.

Szydło oceniła, że górnictwo jest fundamentem polskiej gospodarki. "Nigdy nie pozwolimy na to, aby zniszczono polskie górnictwo" - zadeklarowała. Zapewniła o "pełnej konsekwencji" rządu w realizacji programu, który ma nie tylko obronić polskie górnictwo, ale także sprawić, by było ono nowoczesne, rozwojowe i silne.

- Najważniejszą troską dla rządu przy zmianach w górnictwie jest zabezpieczenie pracy dla górników - powiedziała Beata Szydło (Uroczystości Barbórkowe, fot.premier.gov.pl)
- Najważniejszą troską dla rządu przy zmianach w górnictwie jest zabezpieczenie pracy dla górników - powiedziała Beata Szydło (Uroczystości Barbórkowe, fot.premier.gov.pl)

List do górników skierował prezydent Andrzej Duda, wskazując m.in., że polski węgiel jest i pozostanie podstawą, na której opiera się bezpieczeństwo energetyczne kraju, a surowce wydobywane w kopalniach mają kluczowe znaczenie dla wszechstronnego rozwoju Polski. "Również ważnym bogactwem jest górniczy etos i piękne górnicze tradycje" - napisał prezydent, wśród cech zawodu górnika wymieniając fachową wiedzę, dobre zdrowie, mocny charakter, hart ducha, odpowiedzialność i wzajemne zaufanie.

Uroczystości barbórkowe, zorganizowane w hali sportowej przy rybnickiej kopalni Jankowice, rozpoczęły się minutą ciszy, jaką uczczono ofiary niedawnej katastrofy w kopalni KGHM Rudna, gdzie po silnym wstrząsie zginęło ośmiu górników. Wspominano wszystkich 27 górników, którzy zginęli w tym roku przy pracy w polskim górnictwie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Barbórka w Rybniku, Szydło: Nie pozwolimy, by zniszczono polskie górnictwo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA