Świrski: Problemy górnictwa ze zdwojoną siłą pojawią się w 2017 r.

- Poprzedni zarząd zaproponował ścieżkę głębszej restrukturyzacji i został odwołany, co oznacza, że naprawa sytuacji w górnictwie będzie prowadzona w inny sposób - ocenia Konrad Świrski, prezes Transition Technologies
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Świrski: Problemy górnictwa ze zdwojoną siłą pojawią się w 2017 r.

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

15 mar 2016 9:01


W ocenie Konrada Świrskiego, prezesa Transition Technologies są dwie drogi wyjścia z trudnej sytuacji polskiego górnictwa węgla kamiennego. Pierwsza z nich to bardzo gwałtowna i bolesna restrukturyzacja, proponowana przez wielu ekspertów. To oznaczałoby w praktyce, że do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) nie trafiłyby wszystkie z 11 kopalń z Kompanii Węglowej lecz tylko te, które mogą sobie poradzić na obecnym trudnym rynku. W PGG musiałoby dojść do znaczącego ograniczenia kosztów i ograniczenia zatrudnienia, co już częściowo proponował były prezes KW Krzysztof Sędzikowski, który przedstawił oczekiwania inwestorów wobec nowej grupy.

Druga droga wyjścia z obecnej sytuacji to kupowanie spokoju społecznego za cenę udawanej restrukturyzacji, czyli przeniesienie wszystkich kopalń KW do PGG, nie redukowanie zatrudnienia, utrzymywanie w PGG podobnych realiów, jakie do tej pory obowiązywały w KW i korzystanie z silnego wsparcia energetyki, czyli pośredniego dofinansowywania górnictwa przez metody nie do końca rynkowe.

- Wymiana prezesa KW świadczy o tym, że realizujemy drugi scenariusz. Poprzedni zarząd zaproponował ścieżkę głębszej restrukturyzacji i został odwołany, co oznacza, że naprawa sytuacji w górnictwie będzie prowadzona w inny sposób - ocenia Świrski.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.