Suwalska SSE może urosnąć o ok. 150 ha

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna może się powiększyć o około 150 ha. Zabiega o to kilkanaście samorządów, w tym m.in. Michałowo, które chce podstrefy w miejscu, gdzie miało powstać lotnisko regionalne. Wniosek o powiększenie trafi do ministerstwa gospodarki w czerwcu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Suwalska SSE może urosnąć o ok. 150 ha

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 maj 2014 13:17


Strefa zaapelowała do zainteresowanych gmin, by jak najszybciej uzupełniły dokumentację potrzebną do złożenia wniosku.

Rzeczniczka Suwalskiej SSE Ewa Sokólska poinformowała, że najbardziej zaawansowane w przygotowaniach do powołania podstref są gminy: Szczuczyn, Narewka, Hajnówka, Siemiatycze oraz Nowogród. Aktywne są też inne gminy: Michałowo, Bielsk Podlaski oraz Sejny, a także gmina Ełk w Warmińsko-Mazurskiem. Podstrefa Ełk już istnieje, niedawno do ełckiej podstrefy włączono miejscowy park technologiczny. "We wniosku do resortu będzie także mowa o poszerzeniu podstref już istniejących w Białymstoku, Suwałkach i Grajewie" - dodała Sokólska.

Czytaj też:  Specjalne Strefy Ekonomiczne przyspieszają z inwestycjami

Prezes SSSE Robert Żyliński podkreślił, że powiększenie strefy powinno przynieść same korzyści. Zapewnił, że tworzenie nowych podstref nie będzie zagrożeniem dla już istniejących, a atutem, bo inwestorzy będą mieli większe możliwości wyboru. "Kolejna podstrefa to korzyść dla społeczności lokalnych. Należy pamiętać, że każda inwestycja która powstanie na jej terenie to szansa na nowe miejsca pracy" - przekonywał Żyliński.

Dokumenty złożyła już gmina Szczuczyn, która liczy, że strefą zostanie objętych 15 ha gruntów. Na ich uzbrojenie miasto pozyskało unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Strefę chciałby również mieć na swoim terenie samorząd Michałowa. To gmina, na terenie której w miejscowości Topolany miało powstać regionalne lotnisko, ale władze regionu wycofały się z tych planów. UE nie przeznacza w nowej perspektywie finansowej pieniędzy na budowę takich lotnisk, ponadto już istniejące lotniska regionalne mają spore kłopoty finansowe. Lotnisko miało powstać w latach 2007-2013 w gminie Tykocin w okolicach wsi Saniki, ale do tego nie doszło, bo po protestach ekologów została cofnięta decyzja środowiskowa dla tej inwestycji. Po nowych analizach za najlepszą uznano lokalizację w Topolanach w gminie Michałowo.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.