×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Stocznie szukają pracowników. Cudzoziemcom dają umowy o pracę

  • Justyna Koc
    jk
  • 23 mar 2022 16:20

Działające pod skrzydłami Skarbu Państwa i podległe pod Ministerstwo Infrastruktury stocznie planują zwiększać zatrudnienie. Sięgają też po pracowników z zagranicy, których zatrudniają już nie przez agencje pracy, a bezpośrednio, na umowach o pracę.

Stocznie szukają pracowników. Cudzoziemcom dają umowy o pracę
Jeden z doków MSR Gryfia w Szczecinie (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Na wtorkowej (23 marca) Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozmawiano na temat sytuacji finansowej i planów rozwoju stoczni zależnych od Skarbu Państwa. 
  • - Spada nam liczba pracowników. Musimy więc uzupełniać zatrudnienie - to nasz podstawowy problem - przyznaje Artur Trzeciakowski dyrektor naczelny Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia.
  • Stocznie mają też coraz lepsze wyniki finansowe. Ubiegły rok zamknęły na plusie. 

Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury podkreślił, że sytuacja finansowa w dwóch podległych pod Ministerstwo Infrastruktury stoczniach - a więc Morskiej Stoczni Remontowej Gryfii oraz Stoczni Szczecińskiej Wulkan jest stabilna.

- Na podstawie sprawozdań finansowych możemy powiedzieć, że są one wprawdzie na poziomie stabilnym, jednak z roku na rok obserwujemy tendencję wzrostową. W związku z procesem modernizacji i konsolidacji perspektywy są coraz lepsze – mówił Witkowski. Czas pokaże, jak wpłyną na to rosnące ceny stali i zawirowania na rynku międzynarodowym.

Morska Stocznia Remontowa Gryfia

Przychody Gryfii w 2020 roku były na minusie (-23 mln zł), natomiast wstępne wyniki za 2021 rok, przytoczone przez Grzegorza Witkowskiego, wskazują na znaczną poprawę. Szacuje się, ze ubiegły rok zostanie zamknięty na plusie - niecałe 24 mln zł przychodu.

- Działalność operacyjna świnoujskiego zakładu została wygaszona i prowadzono działalność tylko w jednej lokalizacji, czyli w Szczecinie - dodaje Witkowski.

W 2018 roku Gryfia zatrudniała 678 osób, w 2020 - 633, a w 2021 - 440 osób. Jak wyjaśnia Witkowski, spadek ma związek z likwidacją zakładu w Świnoujściu. Część osób zdecydowała się przejść do zakładu w Szczecinie.

Przypomnijmy, Morska Stocznia Remontowa Gryfia działa od 2013 roku. Powstała z połączenia Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu oraz Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Zakładu w Świnoujściu został jednak zlikwidowany, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży aktywów miały zostać przeznaczone przeznaczyć na inwestycje w zakładzie szczecińskim.

Wyzwania kadrowe

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stocznie szukają pracowników. Cudzoziemcom dają umowy o pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA