Stocznia Nauta: Zamówienia są, teraz potrzebni ludzie

Nauta ma pełen portfel zamówień na budowę statków do końca 2015 roku. Potrzebuje specjalistów, a o nich w branży niełatwo.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Stocznia Nauta: Zamówienia są, teraz potrzebni ludzie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/PAP

1 gru 2014 10:04


W ubiegłym tygodniu w Stoczni Remontowej Nauta zwodowano specjalistyczny statek rybacki dla duńskiego kontrahenta Karstensens Skibsvaerft A/S. Jest to już druga jednostka zbudowana dla tego klienta, a w budowie są cztery kolejne.

Ewa Jagielska, dyrektor ds. nowych budów Stoczni Remontowej Nauta powiedziała PAP, że w związku z zawartymi kontraktami na budowę wielu jednostek zakład planuje w przyszłym roku zwiększyć zatrudnienie do ponad tysiąca osób. Obecnie w stoczni pracuje ok. 600 osób.

Czytaj też: Praca na platformie, czyli skandynawskie eldorado Polaków 450 m nad ziemią

- Przed nami stoi olbrzymie zadanie znalezienia załogi - dodała.

Rzesza osób z kadry wielkoprzemysłowej, która istniała jeszcze pod koniec lat 90. już się wykruszyła: część przeszła na emerytury, część wyjechała za granicę. A młodzi? Nie mają kompetencji, ponieważ nie mieli się gdzie kształcić. Dlatego też znalezienie rąk do pracy w branży morskiej jest dużym wyzwaniem.

– Spawacz, monter, mechanik, konstruktor obróbki metali. To są u nas zawody deficytowe – wymienia Damian Orzeł z biura zarządzania projektami inwestycyjnymi w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Czytaj też: Branża morska potrzebuje ludzi do pracy. Sięga po młodych i cudzoziemców

Jak firmy radzą sobie z tym deficytem? Część stara się we własnym zakresie kształcić młodych fachowców, a część sięga po obcokrajowców - przecież projekty nie mogą czekać.

– Wspomagamy się pracownikami z zagranicy. Cały czas działamy dzięki sile roboczej z Ukrainy, Wietnamu czy Korei. Obecnie pracuje dla nas ok. 300 Ukraińców – mówi Zdzisław Bahyrycz, pełnomocnik zarządu Stoczni Crist.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.