Steinhoff: Utrzymanie poziomu zatrudnienia w górnictwie nie jest możliwe

Były wicepremier Janusz Steinhoff uważa, że utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia w górnictwie nie jest możliwe. Zaznacza, że warunkiem uratowania branży jest dogłębna restrukturyzacja.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Steinhoff: Utrzymanie poziomu zatrudnienia w górnictwie nie jest możliwe

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria

26 paź 2015 11:45


– Nie jest możliwe utrzymanie obecnej liczby miejsc pracy w górnictwie, dlatego że część kopalń na Górnym Śląsku ze względu na warunki górniczo-geologiczne nie jest w stanie wyraźnie podnieść wydajności pracy czy znacząco obniżyć kosztów – tłumaczy Janusz Steinhoff, były minister gospodarki.

Ekspert zauważa, że w większości kopalń na Górnym Śląsku występują bardzo trudne warunki górniczo-geologiczne, co wiąże się m.in. z zagrożeniem tąpnięciami czy wybuchem metanu.

– To wszystko z jednej strony generuje wyższe koszty, a z drugiej strony stwarza niebezpieczeństwo dla pracujących tam ludzi. Trzeba również pamiętać o tym, że kopalnie górnośląskie działają pod silnie zurbanizowanymi terenami i w związku z tym koszty szkód górniczych są wysokie – wyjaśnia.

Restrukturyzacja w porozumieniu ze związkami

W ocenie byłego wicepremiera rząd, który zostanie utworzony po ostatnich wyborach, powinien podjąć otwartą rozmowę w sprawie przyszłości branży. Celem ma być opracowanie realnego programu pomocy, który zyska aprobatę nie tylko górników, lecz także Komisji Europejskiej.

– Pomoc publiczna może być udzielana tylko po spełnieniu określonych warunków. Rząd nie ma żadnej możliwości dotowania produkcji. Również nie ma żadnych możliwości podejmowania działań w zakresie ochrony rynku, te kompetencje są w Brukseli – tłumaczy Steinhoff.

Jest jednocześnie przekonany o tym, że polskie górnictwo węgla kamiennego da się uratować. Wymogiem jest jednak przeprowadzenie dogłębnej restrukturyzacji przy uwzględnieniu obecnych realiów ekonomicznych.

– Osobiście dobrze wspominam rozmowy z partnerami społecznymi w czasach rządów Jerzego Buzka. Udało się przekonać związkowców zarówno z Solidarności, jak i z OPZZ do podjęcia trudu restrukturyzacji – przekonuje Steinhoff.

Restrukturyzacja z pomocą państwa

Janusz Steinhoff przypomina także o Górniczym Pakiecie Socjalnym. Pakiet, który stanowił część rządowego programu „Reforma górnictwa kamiennego w Polsce w latach 1998–2002”, przyczynił się do znacznego zmniejszenia liczby zatrudnionych w branży, a tym samym do uzyskania przez nią rentowności.

– Restrukturyzacja zatrudnienia musi się odbywać z udziałem budżetu państwa i myślę, że rząd takie decyzje podejmie. To byłaby dopuszczalna pomoc publiczna – ocenia.

Były wiceminister jest również przekonany o tym, że nie dojdzie do sytuacji, w której rząd doprowadzi do upadku polskiego górnictwa węgla kamiennego. Skutkowałoby to spadkiem bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Steinhoff przypomina, że ponad 20 tys. MW energii (ponad 51 proc. całkowitych mocy zainstalowanych PSE) jest wytwarzane przez elektrownie zasilane węglem kamiennym, a brak własnego surowca skutkowałby kryzysem energetycznym w kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

miki 08 2015-11-02 21:11:49

Pan Janusz Steinhoff ma całkowitą racje w swoich przemyśleniach.Większość ludzi na kopalni mówi to samo co Pan Janusz Steinhoff , tylko jak się dzwoni do związków to oni ciągle mówią ,że nie ma tematu , a może tak referenda na kopalniach w tej sprawie?