SSE kluczowym narzędziem zwiększającym atrakcyjność regionu

Powstałe w latach 90. Specjalne Strefy Ekonomiczne pozostają jednym z kluczowych narzędzi zwiększania atrakcyjności Polski i rozwoju naszej gospodarki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

SSE kluczowym narzędziem zwiększającym atrakcyjność regionu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

24 wrz 2016 9:15


"Specjalne Strefy Ekonomiczne funkcjonują w Polsce już 21 lat. Pierwsza SSE została utworzona w 1995 r. w Mielcu, a do końca lat 90. powstało jeszcze 13 kolejnych, które funkcjonują do dzisiaj. Suma powierzchni terenów należących do SSE wynosi blisko 20 tys. ha" - przypomina "Gazeta Polska Codziennie".

Czytaj też: Przyszłość specjalnych stref ekonomicznych zagrożona

"Gazeta Polska Codziennie", powołując się na najnowszy raport firmy doradczej Colliers International podkreśla, że "chociaż strefy kojarzą się głównie z narzędziem do przyciągania kapitału zagranicznego, to w strukturze inwestycji w SSE prowadzi polski kapitał, który stanowi prawie 20 proc."

Gazeta odnotowuje rosnący udział przedsiębiorców ze Wschodu w polskich SSE.

Podając w wątpliwość tezę wysuwaną przez wielu ekonomistów, że SSE są formą nieuczciwej konkurencji, sprzeczną z polityką konkurencji UE, a to dlatego, że strefy zapewniają lepszą pozycję grupce przedsiębiorstw uczestniczących w porównaniu do firm pozostających poza nimi, "Gazeta Polska" powołuje się na "twarde dane".

"Według resortu rozwoju na koniec 2015 r. skumulowana wartość zainwestowanego kapitału w SSE wyniosła 111,7 mld zł, a liczba pracujących w strefach sięgnęła 312 tys. osób" - pisze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.