SSE będą bardziej atrakcyjne dla inwestorów

Złagodzenie reguł włączania gruntów prywatnych do specjalnych stref ekonomicznych do 2016 r., możliwość wcześniejszego rozpoczęcia inwestycji oraz dostosowywanie obszarów stref do potrzeb przedsiębiorców to główne zmiany zaproponowane przez resort gospodarki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

SSE będą bardziej atrakcyjne dla inwestorów

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

4 gru 2013 18:10


Nowe przepisy dopuszczają możliwość reinwestycji na terenie, który został włączony do strefy jako grunt prywatny. Aby ponowna inwestycja była możliwa, zezwolenie musi być wydane jedynie dla tego samego przedsiębiorcy, dla którego Rada Ministrów włączyła już do strefy grunt prywatny.

Do końca 2016 r. zostanie także złagodzone kryterium stopy bezrobocia, jako jeden z warunków włączania do stref gruntów prywatnych. Ministerstwo Gospodarki zaproponowało obniżenie progów dla minimalnych kosztów inwestycji i poziomu zatrudnienia. Ma to pozwolić na realizację większej liczby inwestycji i przyspieszyć podejmowanie decyzji przez przedsiębiorców.

Nowe przepisy zakładają, że w powiecie, w którym stopa bezrobocia jest równa albo niższa od 60 proc. średniej krajowej, przedsiębiorca zobowiązywał się do utworzenia co najmniej 400 nowych miejsc pracy (dziś 500) lub poniesienia kosztów kwalifikowanych inwestycji w wysokości co najmniej 280 mln zł (obecnie 350 mln zł).

W powiecie, w którym stopa bezrobocia jest wyższa od 160 proc. średniej krajowej, lecz nie wyższa niż 200 proc., przedsiębiorca zobowiązywał się do utworzenia co najmniej 105 nowych miejsc pracy (dziś 150) lub poniesienia kosztów kwalifikowanych inwestycji w wysokości co najmniej 70 mln zł (obecnie 100).

W powiecie, w którym stopa bezrobocia jest wyższa od 250 proc. średniej krajowej, przedsiębiorca zobowiąże się do utworzenia co najmniej 35 nowych miejsc (obecnie 50) pracy lub poniesienia kosztów kwalifikowanych inwestycji w wysokości co najmniej 12 mln zł (obecnie 17).

Ministerstwo Gospodarki zaproponowało ponadto możliwość wcześniejszego rozpoczęcia inwestycji. Przedsiębiorca musi mieć jednak świadomość ryzyka, że Rada Ministrów nie obejmie terenu inwestycji strefą. Tym samym inwestor nie uzyska zezwolenia uprawniającego do pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego.

Obszary SSE mają być dostosowywane do potrzeb inwestorów, co ma zoptymalizować wykorzystanie gruntów już objętych strefami.

Zakres działania spółek zarządzających strefami ma być rozszerzony. Zgodnie z nowymi przepisami będą one pełnić rolę łącznika między biznesem a edukacją oraz koordynować rozwój struktur klastrowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.