PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Sprawiedliwa transformacja górnictwa albo bunt w typie "żółtych kamizelek"

– Powody transformacji energetycznej trzeba wytłumaczyć ludziom, także mieszkańcom woj. śląskiego. Jeżeli tego nie zrobimy, to będziemy mieli podobny efekt do buntu "żółtych kamizelek" we Francji. Najważniejszym elementem zmian powinien być człowiek – mówi Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska.

Sprawiedliwa transformacja górnictwa albo bunt w typie "żółtych kamizelek"
Jak nie wytłumaczymy powodów transformacji energetycznej, to będziemy mieli podobny efekt do buntu "żółtych kamizelek" we Francji. ( fot. shutterstock)
REKLAMA
 • W woj. śląskim w górnictwie węgla kamiennego bezpośrednio pracuje ok. 75 tys. osób. Pojawia się pytanie, jak te osoby, wraz z rodzinami, przekonać do transformacji energetycznej...
 • Sprawiedliwa transformacja to muszą być działania praktyczne. Jeśli nie będziemy widzieć w niej człowieka jako najważniejszego elementu, to transformacja się nie uda, pojawi się opór społeczny - wskazuje Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska.
 • UE da środki na transformację energetyczną regionu, ale tylko wtedy, kiedy będą to pieniądze na konkretne projekty, a nie ogólniki.


- Sprawiedliwa transformacja to muszą być działania praktyczne, a nie tylko puste hasło. Jeżeli będziemy mówili o wielkiej transformacji, która już się zaczęła, ale nie zobaczymy w niej człowieka jako najważniejszego elementu - kogoś, kto w tym uczestniczy, ale też musi zmieniać swe życie - to nam się nie uda i pojawi się opór społeczny (to tak, jak wprowadzenie podatku od diesla bez wytłumaczenia przyczyn i dania możliwości dojazdu do pracy). I wtedy będziemy mieli efekt podobny do buntu "żółtych kamizelek" – mówi WNP.PL Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

75 tys. miejsc pracy

Dlatego tylko włączenie w cały proces wszystkich zainteresowanych stron, wytłumaczenie, dlaczego to wszystko robimy, jakie będą efekty oraz wspólne wypracowanie strategii i konkretnych rozwiązań może przynieść pozytywne rezultaty.

Mirosław Proppé podaje przykład raportu przygotowanego przez WWF Polska z grupą ponad 100 przedstawicieli przedsiębiorstw, naukowców, organizacji pozarządowych, ale także agend rządowych. Pokazuje on, w jaki sposób dojść do neutralności klimatycznej w Polsce w czterech sektorach: w energetyce, ale także w transporcie, rolnictwie i w budynkach.

W województwie śląskim w górnictwie węgla kamiennego bezpośrednio pracuje ok. 75 tys. osób. Jawi się pytanie, jak je, wraz z rodzinami, przekonać do transformacji energetycznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Sprawiedliwa transformacja górnictwa albo bunt w typie "żółtych kamizelek"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zaq 2020-10-04 00:19:51

  Będzie robota dla psich fryzjerów i bukieciarzy florystów.

 • UE17 2020-10-03 16:29:20

  Akurat górnicy chcą sprawiedliwości koń by się uśmiał !!jak mnie zwalniali w zbrojeniówce po 23 latach pracy to żadnego urlopu do emerytury nie dostałem a odprawa to 3 miesięczny zarobek nie jakieś 100 tysięcy a 5 tysięcy bo tyle w 2011 się zarabiało w firmach zbrojeniowych!!Jeśli górnicy chcą sprawiedliwości to gdy zakład przynośi straty najniższa krajowa zaiwaniać do 65 roku a potem 1500 Złotych emerytury to by była sprawiedliwość, ale oni takiej sprawiedliwości nie chcą oni chcą dalej okradać innych bo tylko to umieją najlepiej!!!

 • sidorowski 2020-10-03 09:16:46

  Sprawiedliwa, czyli "macie na nas płacić bo nom się należy, bo my som pany górniki od czornego złota".

 • smutny 2020-10-02 22:26:16

  Pieszczochy komuny domagają się pieszczot

 • Sandus 2020-10-02 16:04:32

  Prezesiku WWF co z przejedzonymi rybkami w Wiśle?Kał i ścieki będą zbawienne dla Bałtyku.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA