Spółka Restrukturyzacji Kopalń: Około 6,6 tys. pracowników kopalń chce skorzystać z osłon

• Ok. 6,6 tys. pracowników trzech śląskich spółek węglowych zadeklarowało dotąd chęć przejścia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
• Skorzystają w ten sposób z osłon socjalnych – tzw. urlopów górniczych i odpraw pieniężnych.
• Z takich świadczeń już korzysta ponad 4,3 tys. osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spółka Restrukturyzacji Kopalń: Około 6,6 tys. pracowników kopalń chce skorzystać z osłon

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

20 cze 2016 13:24


W poniedziałek (20 czerwca) największa węglowa firma - Polska Grupa Górnicza (PGG) - ogłosiła wyniki sondażu, w ramach którego badano zainteresowanie załogi dobrowolnym odejściem z pracy z wykorzystaniem osłon; taką chęć zadeklarowało w PGG ponad 4,5 tys. osób.

Podobny sondaż, prowadzony wcześniej w Katowickim Holdingu Węglowym (KHW), wykazał, iż w tej spółce zainteresowanych osłonami jest ok. 1,7 tys. pracowników. W Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), gdzie na razie deklaracje można składać tylko w jednej kopalni, zgłosiło się dotąd prawie 400 osób.

"Sondaż dał nam wyobrażenie o skali zainteresowania pracowników skorzystaniem z osłon, potwierdzając prawidłowość naszych wcześniejszych szacunków. Złożone deklaracje są dobrowolne i na tym etapie nie są wiążące ani dla pracowników, ani dla pracodawcy" - powiedział w poniedziałek rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

W kwietniowym porozumieniu społecznym, poprzedzającym przekazanie kopalń Kompanii Węglowej do PGG, skalę zainteresowania osłonami oszacowano na ok. 3,8-4 tys. osób. Sondaż pokazał, że chętnych do urlopów górniczych i odpraw jest nawet więcej - w sumie 4505 osób, z których 3701 chce skorzystać z urlopów górniczych, 358 z urlopów dla pracowników zakładów przeróbki węgla, a 446 z jednorazowych odpraw pieniężnych. PGG zatrudnia obecnie ponad 32 tys. pracowników.

Czytaj też: Polska Grupa Górnicza, zwolnienia: 600 osób z uprawnieniami emerytalnymi straci pracę

Osłony socjalne dla odchodzących z SRK pracowników kopalń są finansowane ze środków budżetowych. Do urlopu górniczego są uprawnieni górnicy dołowi, którym brakuje do emerytury nie więcej niż cztery lata pracy oraz pracownicy zakładu przeróbki mechanicznej węgla, którym zostało do emerytury nie więcej niż trzy lata. Podczas urlopu otrzymują trzy czwarte miesięcznej pensji, co wraz z częścią nagród daje nawet ok. 90 proc. wynagrodzenia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.