Specjalna Strefa Ekonomiczna w opolskim będzie większa

Powierzchnia terenów dostępnych dla inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych w opolskim zwiększy się z 965 ha do ponad 1250 ha.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Specjalna Strefa Ekonomiczna w opolskim będzie większa

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

19 lip 2015 10:10


Region chce zwiększyć ich areał m.in. dlatego, że tereny w najpopularniejszych lokalizacjach się kończą.

Na terenie strefy działają już 44 firmy

Ogółem w woj. opolskim jest obecnie 965 ha terenów podlegających trzem specjalnym strefom ekonomicznym (SSE): Wałbrzyskiej (ma ponad 496 ha w opolskim), Katowickiej (ponad 452 ha na Opolszczyźnie) i Starachowickiej (niespełna 17 ha w opolskim).

Piotr Regeńczuk z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) podał, że do początku lipca 39 proc. tych terenów było zajętych. Na terenach zajętych pozwolenie na działanie w SSE do pierwszych dni lipca na obszarze woj. opolskiego uzyskały 44 firmy.

Od początku tego roku takie pozwolenia otrzymały lub w najbliższym czasie ma otrzymać sześć podmiotów - w tym niemiecka firma z branży motoryzacyjnej Mubea Automotive Poland, która do 2020 roku ma utworzyć 350 miejsc pracy w Ujeździe (Opolskie).

Regeńczuk podał, że deklarowana ilość miejsc pracy, jaka zostanie utworzona w granicach woj. opolskiego w firmach działających w SSE to ok. 9,4 tys., a ich deklarowane nakłady inwestycyjne to ok. 4 mld zł.

Strefa będzie miała 1250 ha

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono powiedział, że do wiosny 2016 roku areał terenów wchodzących w SSE w woj. opolskim ma się zwiększyć do ponad 1250 ha. Jak wyjaśnił, takie działania wynikają m.in. z tego, że tereny inwestycyjne w najpopularniejszych lokalizacjach - takich jak Opole, Kluczbork, Olesno czy Skarbimierz - już się skończyły lub kończą. Dodał, że region stara się również pozyskać i włączyć do stref tereny w tych miejscach, gdzie chcieliby się lokować przedsiębiorcy.

Według Wrzeciona obecnie największe w województwie koncentracje terenów podlegających specjalnym strefom są w Opolu, Ujeździe, Skarbimierzu, Kluczborku czy Oleśnie. Jak dodał, wiadomo już, iż terenów przybędzie w Opolu, Kluczborku, Oleśnie i Skarbimierzu.

Wrzeciono zaznaczył, że w regionie powinien być też w przyszłości włączony do SSE "jeden duży teren inwestycyjny dla bardzo dużego gracza". "Propozycje tego, gdzie mógłby on zostać przygotowany już jest - miałoby to być w gm. Strzelce Opolskie koło miejscowości Warmątowice" - dodał. Zaznaczył, że jest tam ok. 400 ha, który wymagają odrolnienia. Przyznał, że nie jest to tylko zabieg "profilaktyczny", bo był już takim terenem zainteresowany np. Jaguar czy Volkswagen.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.