-
- •25 paź 2022 0:01
Spawaczy nie ma. To stale pogłębiający się problem tej branży. Dlatego wszystko zmierza w kierunku wykluczenia ludzi z procesu spawania. Jednak nie dość, że nie jest to do końca możliwe, to w dodatku staje się coraz bardziej skomplikowane.

– Klienci, którzy nas odwiedzają, mówią, że nie ma rąk do pracy. Dlatego szukają rozwiązań, które są w stanie zastąpić spawacza. Stąd popularne stanowiska, tj. cobotowe, które wymagają tylko i wyłącznie operatora, i niekoniecznie musi to być spawacz. Potrzebujemy technologa, który wdroży i ustawi proces, a sam proces spawania zwykle wykonywany jest przez operatora – mówi Maciej Hetmańczyk, Key Account Manager w Migatronic.
Czytaj też: Dobry spawacz jest jak artysta. Uczy się cały czas
Firmy z branży spawalniczej tłumaczą, że brak ludzi jest... dobry, bo stymuluje rozwój automatyzacji i robotyzacji procesów spawalniczych.
– Natomiast z drugiej strony brak rąk do pracy nieco tłumi inwestycje. To jest problem, z którym borykają się firmy od wielu lat i będzie bardzo trudno go załatwić – dodaje Jakub Zygmunt, dyrektor zarządzający firmy Kemppi.
Zobacz, co w firmach spawalniczych mówią o braku ludzi do pracy i o tym, jakich specjalistów teraz szukają, by móc prowadzić biznes. Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.
W związku z rozwojem technologii i urządzeń wykorzystywanych do spawania firmy wymagają coraz więcej od swoich pracowników.
– Potrzebujemy dobrze wykształconych spawaczy, ponieważ urządzenia są coraz bardziej zaawansowane – oferują specjalne procesy, które bezpośrednio wpływają na wzrost wydajności i jakości tych prac spawalniczych. Niestety system kształcenia spawaczy nie nadąża za tymi zmianami i ci ludzie, którzy opuszczają szkoły spawania, nie są dobrze przygotowani do pracy na nowoczesnych urządzeniach. Powinniśmy stworzyć synergię pomiędzy nami – czyli dostawcami tego sprzętu – a szkołami, które przygotowują spawaczy – tłumaczy Jakub Zygmunt.
Czytaj też: Spawaczy brakuje w całej Polsce. Firmy wabią ich jak tylko mogą
Z rozmów z menedżerami firm zajmujących się spawaniem wynika, że najlepiej by było, gdyby spawający mieli jednocześnie wiedzę i doświadczenie jako automatycy, elektronicy i mechanicy.


Słowa kluczowe
- robotyzacja
- Programowanie
- spawacz
- spawalnictwo
- ExpoWELDING
- automatyzacja
- inżynier
- wideo
- Jakub Zygmunt
- Kemppi
- Maciej Hetmańczyk
- Migatronic
- Jarosław Parylak
- Voestalpine Bohler Welding Polska
- spawanie
KOMENTARZE (6)