Spadek zatrudnienia i zarobków w portugalskim budownictwie

Po trzech kwartałach br. nie słabnie kryzys w portugalskim sektorze budowlanym. Produkcja, zatrudnienie oraz zarobki spadły we wrześniu o kilkanaście proc. w porównaniu z ub.r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spadek zatrudnienia i zarobków w portugalskim budownictwie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lis 2013 10:10


Jak poinformował Krajowy Instytut Statystyczny (INE) w Lizbonie, we wrześniu br. produkcja w portugalskiej budowlance zmniejszyła się o 13,5 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2012 r.

"Tendencja spadkowa widoczna jest również pod względem liczby zatrudnionych oraz wysokości ich zarobków. We wrześniu br. zanotowaliśmy zmniejszenie liczby pracowników sektora budowlanego o 14,4 proc. wobec tego samego okresu w ub.r. Redukcji uległy również wynagrodzenia - o 12,1 proc." - poinformował INE.

Z danych INE wynika, że tendencja spadkowa następuje w podobnym stopniu w sektorze budownictwa mieszkaniowego, jak i publicznego. W pierwszym przypadku produkcja zmniejszyła się o 13 proc., zaś w drugim o 13,9 proc.

Tymczasem według szacunków Portugalskiej Konfederacji Budowlanej (CPCI) aż 80 proc. osób, które w ostatnim roku straciły pracę w tym iberyjskim kraju, stanowią właśnie pracownicy sektora budowlanego oraz firm działających w branży nieruchomości.

"W ostatnim roku zatrudnienie straciło w Portugalii 103 tys. pracowników. Wśród nich 84 tys. to osoby zatrudnione wcześniej w którymś z tych dwóch sektorów" - poinformowała CPCI.

Zdaniem przedstawicieli stowarzyszeń branżowych, głównym powodem zwolnień pracowniczych w portugalskiej budowlance jest wysoka liczba bankructw przedsiębiorstw w następstwie niewypłacalności finansowej. Ocenia się, że aktualnie działające w tym sektorze spółki zalegają bankom 19 mld euro.

Na poprawę sytuacji trudno liczyć, gdyż portugalski sektor budowlany ma coraz większe problemy w uzyskaniu kredytów. Od stycznia do czerwca br. spółkom tej branży przydzielono łączne pożyczki o wartości niższej niż 19 mld euro, czyli na poziomie z pierwszego półrocza 2004 r.

Według szacunków INE w tym roku w portugalskim sektorze budowlanym niewypłacalność ogłosiło już ponad 800 firm, czyli jedna piąta ze wszystkich spółek, które zadeklarowały, że ich majątek jest niewystarczający, by spłacić zobowiązania wobec wierzycieli.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.