Śląska WRDS chce, by Rada Dialogu Społecznego zajęła się problemem kopalni Makoszowy

Problem zabrzańskiej kopalni Makoszowy, która bez pozyskania inwestora może w przyszłości zostać zamknięta, powinna omówić Rada Dialogu Społecznego - uznali obradujący w poniedziałek (26 września) członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Śląska WRDS chce, by Rada Dialogu Społecznego zajęła się problemem kopalni Makoszowy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

26 wrz 2016 16:34


W poniedziałkowym posiedzeniu WRDS uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz woj. śląskiego, szefowie działających w zabrzańskiej kopalni związków zawodowych, Ministerstwa Energii, górniczych pracodawców oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), do której należy zakład. Zarząd SRK do końca września czeka na oferty potencjalnych inwestorów, zainteresowanych kupnem kopalni. Na powodzeniu przetargu może jednak zaważyć fakt, że przejmując zakład inwestor musiałby zwrócić udzieloną kopalni pomoc publiczną, której wartość do końca br. sięgnie ok. 265 mln zł.

Do SRK trafiają kopalnie, w których wydobycie węgla zostało lub ma być wygaszone. Makoszowy to jedyny zakład, który w ramach SRK nadal wydobywa węgiel. Przynosi straty, dlatego korzysta z dopuszczalnych w spółce restrukturyzacyjnej budżetowych dopłat do strat produkcyjnych. Związkowcy uważają jednak, że po pozyskaniu inwestora kopalnia ma szanse na osiągnięcie rentowności i rozwój. Argumentują, że kopalnia ma tzw. zasoby operatywne węgla rzędu 58 mln ton i jest w stanie znaleźć swoje miejsce na rynku.

Jednym z rozważanych wariantów jest przejęcie kopalni przez spółkę pracowniczą, jednak w poniedziałek nie było to tematem obrad, ponieważ związkowcy uznali, iż w rozmowach na ten temat powinien uczestniczyć szef resortu energii lub jego zastępca, podczas gdy ministerstwo było reprezentowane przez szefową departamentu górnictwa Annę Margis.

Czytaj też: Kopalnia Krupiński przejdzie do SRK? Związkowcy są temu przeciwni

Podczas poniedziałkowych obrad WRDS przedstawiciele związków przypominali, że przekazanie kopalni do SRK nastąpiło w wyniku porozumienia strony społecznej z rządem Ewy Kopacz w styczniu 2015 r. Z ówczesnych deklaracji wynikało, że kopalnia będzie mogła pozyskać inwestora, dotąd tak się jednak nie stało. Ponieważ losy kopalni wynikają z zapisów ówczesnego porozumienia z rządem, przedstawiciele WRDS chcą, by problem został omówiony na szczeblu centralnym. Stąd wniosek, aby sprawę kopalni omówiła Rada Dialogu Społecznego w Warszawie, również w kontekście - jak wskazują przedstawiciele WRDS - niewypełniania warunków ówczesnego porozumienia przez stronę rządową.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.