"Śląsk opuszcza wiele osób, które mogłyby tu pracować"

Podczas "Debaty o przyszłości Śląska", która odbyła się we wtorek, 13 października podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach dyskutowano m.in. o atrakcyjności regionu, zatrzymaniu odpływu pracowników i trudnej sytuacji górnictwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"Śląsk opuszcza wiele osób, które mogłyby tu pracować"

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

14 paź 2015 9:00


O tym, jak zwiększyć potencjał konurbacji górnośląskiej, ale również i innych subregionów woj. śląskiego, dyskutowano podczas „Debaty o przyszłości Śląska”, która odbyła się we wtorek, 13 października podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

Jak stwierdził Jarosław Makowski, radny sejmiku woj. śląskiego, obecnie Śląsk opuszcza wiele osób, które choć mogłyby tu pracować, to jednak wolą mieszkać tam, gdzie jakość życia jest wyższa.

Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zwrócił uwagę, że utrzymanie zachęt podatkowych dla inwestorów w postaci stref ekonomicznych jest konieczne w okresie transformacji Śląska.

Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, odnosząc się do problemów górnictwa, stwierdził, że należy odrzucić złudzenia i podjąć się trudnej restrukturyzacji, gdyż jest ona konieczna, jeśli branża ma przetrwać.

Prezes podkreślił, że trudną restrukturyzację przeszedł też ważny w regionie przemysł hutniczy, o czym obecnie już rzadko się pamięta.

Wojciech Kuśpik - prezes Grupy PTWP, która jest m.in. wydawcą portalu wnp.pl oraz organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - zwrócił uwagę na pozytywne skutki wizerunkowej zmiany, jakiej doświadcza w ostatnich latach stolica regionu.

Jednocześnie Kuśpik podkreślił, odnosząc się do restrukturyzacji górnictwa, że nikt nie mówi o jego likwidacji, a tylko zamknięciu tych części, które są trwale nierentowne.

Tomasz Zjawiony, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, przyznał, że to od pracodawców w dużej mierze zależy to, czy dany region jest atrakcyjny dla pracowników, zwłaszcza dla tych, którzy poszukują stanowisk w nowoczesnych gałęziach gospodarki.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.