×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Skromne obchody święta górników na Górnym Śląsku

  • Autor: PAP/RAF
  • 4 gru 2021 12:06

Bez dużych, oficjalnych uroczystości odbywa się w sobotę (4 grudnia) Barbórka na Górnym Śląsku. Pracownicy kopalń spotykają się w węższym, najczęściej rodzinnym gronie oraz w kościołach, w których odprawiane są msze w ich intencji.

Skromne obchody święta górników na Górnym Śląsku
Krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia niespełna 180 tys. pracowników, w tym 77,7 tys. w kopalniach węgla kamiennego. (Fot. PTWP/AndrzejWawok)
REKLAMA
  • Specjalne oprowadzania, warsztaty i koncerty związane z tradycjami górniczymi odbędą się w sobotę w Muzeum Śląskim w Katowicach. 
  • W dniu św. Barbary - patronki górników - w głównym gmachu muzealnym przy ul. Dobrowolskiego 1 w Katowicach odbędą się wydarzenia związane z tym świętem - warsztaty plastyczne, inspirowane postacią św. Barbary.
  • O tradycjach górniczych nie zapominają także przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT), choć wydobycie rud srebra cynku i ołowiu na tych ziemiach zakończyło się wiele lat temu - na początku XX w.

Podobnie jak przed rokiem, większość oficjalnych uroczystości barbórkowych - akademii czy biesiad piwnych - odwołano z powodu sytuacji epidemicznej.

Jak co roku, mieszkańców Nikiszowca - zabytkowego osiedla górniczego w Katowicach - obudziła o świcie orkiestra górnicza. Muzycy pojawili się także rano przed domem metropolity katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca i arcybiskupa seniora Damiana Zimonia oraz w siedzibie Polskiego Radia Katowice, które w sobotę świętuje 94. urodziny.

Specjalne oprowadzania, warsztaty i koncerty związane z tradycjami górniczymi odbędą się w sobotę w Muzeum Śląskim w Katowicach, którego podziemna siedziba powstała przed kilkoma laty na terenach zlikwidowanej kopalni.

Czytaj też: Tragiczna barbórka w Rudzie Śląskiej

W dniu św. Barbary - patronki górników - w głównym gmachu muzealnym przy ul. Dobrowolskiego 1 w Katowicach odbędą się wydarzenia związane z tym świętem - warsztaty plastyczne, inspirowane postacią św. Barbary. Po południu będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim w Galerii plastyki nieprofesjonalnej. Jego tytuł to: "Patronka i (nie)święta. Opowieść o Świętej Barbarze według malarzy nieprofesjonalnych". Po południu odbędą się specjalne wydarzenia muzyczne: koncert Orkiestry Dętej Katowice-Kleofas, oraz występ Muzealnego Chóru Społecznego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skromne obchody święta górników na Górnym Śląsku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA