×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sektor kosmiczny ma problemy z rekrutacją. Najtrudniej znaleźć inżynierów

  • jk
  • 6 maj 2022 15:01

Sektor przemysłu lotniczo-kosmicznego wciąż wykazuje wysokie zapotrzebowanie na nowych pracowników - wynika z pierwszej edycji Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego realizowanego przez PARP we współpracy z Sektorową Radą ds. Kompetencji Przemysłu Lotniczo-Kosmicznego.

Sektor kosmiczny ma problemy z rekrutacją. Najtrudniej znaleźć inżynierów
60 proc. pracodawców z sektora przemysłu lotniczo-kosmicznego, którzy przeprowadzali rekrutację, miało problemy ze znalezieniem kandydatów (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • 60 proc. pracodawców z sektora przemysłu lotniczo-kosmicznego, którzy przeprowadzali rekrutację, miało problemy ze znalezieniem kandydatów.
  • Wynikają one przede wszystkim z wysokiego kompetencyjnego progu rozpoczęcia kariery na stanowiskach pracy w branży.
  • Najtrudniej znaleźć pracowników na stanowiska technologa (17 proc. wskazań), technika elektronika (16 proc.), kierownika produkcji (12 proc.) oraz technika automatyka (12 proc.).

Z badania PARP wynika, że w segmencie średnich i dużych przedsiębiorstw - od lipca 2020 do lipca 2021 - pracowników poszukiwała ponad 1/3 podmiotów. Aż 60 proc. pracodawców z sektora lotniczo-kosmicznego, którzy przeprowadzali rekrutację, miało problemy. Biorą się one w głównej mierze z wysokiego kompetencyjnego progu rozpoczęcia kariery na stanowiskach pracy w branży. Dla większości z kluczowych stanowisk wymagane jest wykształcenie wyższe na kierunku ścisłym lub związanym z branżą.

Czytaj też: Za kilka lat w Gdańsku powstanie centrum kosmiczne

Badania pokazały, że problemy w znalezieniu odpowiednio wykwalifikowanego personelu dotyczą przede wszystkim wyspecjalizowanych kadr inżynieryjnych. Najtrudniej znaleźć pracowników na stanowiska technologa (17 proc. wskazań), technika elektronika (16 proc.), kierownika produkcji (12 proc.) oraz technika automatyka (12 proc.).

Firmy będą rekrutować

W ciągu najbliższych 12 miesięcy 30 proc. pracodawców planuje zatrudnić nowych pracowników na inne stanowiska niż kluczowe, przy czym najwięcej przedsiębiorców wskazało na pracownika z zakresu IT (18 proc.). Jest do zgodne z ogólną tendencją rynkową – specjalistów ds. IT brakuje nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Aż 73 proc. pracodawców uważa, że liczba pracowników w ich firmach nie zmieni się w ciągu najbliższych 3 lat. Jedynie, co dziesiąty pracodawca przewiduje wzrost zatrudnienia, który będzie dotyczyć przede wszystkim pracowników na stanowiskach pilota oraz technologa.

Czytaj też: Praca w sektorze kosmicznym. Polska firma chce podwoić zatrudnienie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sektor kosmiczny ma problemy z rekrutacją. Najtrudniej znaleźć inżynierów
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA