Rząd wesprze finansowo Przewozy Regionalne. Da 750 mln zł na działania restrukturyzacyjne

Rząd chce uzdrowić sytuację ekonomiczną Przewozów Regionalnych. Pomoże stworzyć plan restrukturyzacji oraz wesprze spółkę finansowo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd wesprze finansowo Przewozy Regionalne. Da 750 mln zł na działania restrukturyzacyjne

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

6 lis 2014 9:34


Informacja na temat aktualnego stanu procesu restrukturyzacji spółki Przewozy Regionalne oraz zadań dla każdej ze stron zainteresowanych uzdrowieniem spółki, były tematem spotkania, które z inicjatywy Prezesa Przewozów Regionalnych, odbyło się w środę 5 listopada w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Czytaj też: Przewozy Regionalne: Szykują się zmiany i zwolnienia

Oprócz przedstawiciela władz spółki, związków zawodowych w spotkaniu wziął udział także podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Klepacki.

Rząd, choć nie wykonuje względem Przewozów Regionalnych uprawnień właścicielskich, zaoferował współpracę w przygotowaniu planu restrukturyzacji spółki i uczestniczy w pracach nad wypracowaniem efektywnej koncepcji restrukturyzacji spółki. Jest to wynikiem zobowiązania podjętego przez MIiR pod koniec 2013 roku, dotyczącego wsparcia w tym zakresie władz spółki, marszałków województw oraz związków zawodowych.

Czytaj też: Przewozy Regionalne: Kolejarze grożą strajkiem

Efektem działań powołanego w tym celu zespołu, w skład którego weszli również przedstawiciele związków zawodowych, jest plan działań zmierzający do uzdrowienia sytuacji ekonomicznej Przewozów Regionalnych. Zakłada on wprowadzenie strategicznego udziałowca w celu restrukturyzacji i oddłużenia spółki.

Do porozumienia podpisanego w tej sprawie 17 października 2014 roku, m.in. przez ministra właściwego do spraw transportu, przy udziale sygnatariusza, tj. Przewozów Regionalnych przystąpiło już 7 samorządów. Deklaracje podpisania składają kolejni marszałkowie.

Rząd, który wspiera spółkę i samorządy w działaniach restrukturyzacyjnych, zarezerwował w budżecie Państwa na 2015 rok kwotę 750 mln zł na sfinansowanie procesu restrukturyzacji spółki, w tym na jej oddłużenie.

W procesie restrukturyzacyjnym potrzebna jest również zgoda związków zawodowych działających w Przewozach Regionalnych na dokonanie restrukturyzacji tej firmy, w tym na redukcję zatrudnienia.

Przez kilka następnych miesięcy szczegóły restrukturyzacji spółki będą omawiane w gronie wszystkich zainteresowanych stron, w tym przedstawicieli związków zawodowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.