Ryszard Zbrzyzny: zarobki górników w KGHM spadły

Na czwartek zaplanowano spotkanie przedstawicieli związków zawodowych i zarządu KGHM. Tematem spotkania są kwestie płacowe. Na razie obie strony okopały się na swoich stanowiskach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ryszard Zbrzyzny: zarobki górników w KGHM spadły

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)

wnp.pl

20 sty 2014 13:08


- Skoro spółkę było stać na wypłatę nawet 4 mld złotych z tytułu podatku górniczego, to czemu miałoby nie być stać na podwyżkę pensji - mówi Ryszard Zbrzyzny, poseł SLD, szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.

 Czy KGHM stać obecnie na podwyżki? Spółka ma gigantyczne wydatki, a ceny miedzi i srebra są na stosunkowo niskim poziomie.

 - Ależ tak. Skoro spółkę było stać na wypłatę nawet 4 mld złotych z tytułu podatku górniczego, to czemu miałoby nie być stać na podwyżkę pensji.

Chcecie 6,4 proc. podwyżki…

- To nie tak, chcemy 4 proc. podwyżki. 2,4 to kwestia inflacji. Uważamy, że cztery procent to wielkość zadawalająca.

Dlaczego akurat cztery procent?

- Na tyle oceniamy utracone zarobki w wyniku działań rządu.

Jak to?

- To trochę szerszy problem. Około czwartej części naszej pensji zależy od wyników finansowych KGHM. Chodzi o zysk spółki. Tymczasem po wprowadzeniu tzw. podatku górniczego zyski spółki drastycznie spadły, w efekcie spadły nasze zarobki. Właśnie zakończył się rok. Jeżeli pracownicy KGHM porównają tegoroczny i ubiegłoroczny PIT okaże się, że ich zarobki spadną. Czujemy się pokrzywdzeni.

To może trzeba zmienić zasady płac w KGHM?

- Uważamy, że to konieczność. Obecne zasady były tworzone, gdy nie było mowy o podatku górniczym. Po tym jak wszedł on w życie nasze wynagrodzenia spadły. Co gorsza nie bardzo mamy możliwość odrobienia tego.

Czyli będziecie chcieli inaczej rozwiązać kwestię części płacy z zysku?

- Biorąc pod uwagę, ze polityka Ministerstwa Finansów wobec KGHM może być taka, iż spółka w ogóle nie będzie miała zysków to konieczność. Sytuacja w której decyzje rządu powodują obniżenie wynagrodzeń pracowników jest niedopuszczalna . Nie możemy się na to zgodzić, zasady wynagrodzenia pracowników w KGHM musza zostać zmienione.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.