PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Rynek pracy w branży górniczej. Jak pozyskać i zatrzymać pracowników?

Jak wynika z raportu ManpowerGroup, prognoza netto zatrudnienia w przemyśle wydobywczym utrzymująca się na poziomie +12 proc. drugi kwartał z rzędu wskazuje na optymistyczną sytuację dla osób poszukujących pracy. Kogo i gdzie poszukują firmy?

Rynek pracy w branży górniczej. Jak pozyskać i zatrzymać pracowników?
Adobe Stock
REKLAMA
 • Zatrudnienie w kopalniach i firmach okołogórniczych w Polsce rośnie.
 • Podobnie jak w innych sektorach, także w górnictwie pracodawcy borykają się z deficytem na rynku pracy.
 • Zdarza się, że podkupują pracowników, oferując im szeroki wachlarz benefitów i możliwości rozwojowych.
 • O perspektywach sektora węglowego będziemy dyskutować 22 listopada w Katowicach podczas konferencji Górnictwo.

Barometr Perspektyw Zatrudnienia ManpowerGroup wskazuje, że pracodawcy z branży związanej z kopalniami i przemysłem wydobywczym zamierzają powiększać swoje zespoły.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wynika z raportu, prognoza netto zatrudnienia utrzymująca się na poziomie +12 proc. drugi kwartał z rzędu wskazuje na optymistyczną sytuację dla osób poszukujących pracy w nadchodzących trzech miesiącach. W ujęciu kwartalnym prognoza nie zmieniła się. Z kolei w porównaniu z czwartym kwartałem 2018 r., plany zatrudnienia uległy poprawie o 2 punkty procentowe. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wynosi +10 proc.

Zatrudnienie rośnie

To, że zapotrzebowanie na specjalistów w branży górniczej rośnie, potwierdzają statystyki. Notowana na giełdzie Jastrzębska Spółka Węglowa na koniec 2018 roku zatrudniała 28 268 pracowników. W porównaniu do wcześniejszego roku odnotowano wzrost liczby pracowników. Na koniec 2017 spółka podała, że zatrudniała 26 465 osób. Oznacza to, że w ciągu roku w JSW przybyło ponad 1800 pracowników. Jednak porównując te dane do lat poprzednich, okaże się, że poziom zatrudnienia był wtedy wyższy. Choć w 2016 roku w JSW pracowało 27 366 osób, to na koniec 2015 firma zatrudniała aż 32 168 osób, a na koniec 2014 roku aż 34 120 osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Rynek pracy w branży górniczej. Jak pozyskać i zatrzymać pracowników?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tomek 2019-11-22 10:27:35

  Dokładnie bez pleców ani rusz to samo w tauronie,pracują piekarze,kelnerzy,cukierniczy itp itpbez znajomości nie ma szans sam próbowałem kilkukrotnie wysłałem CV online i nic!!!

 • ryl 2019-11-21 08:56:25

  ożeń sie na chwilę z jakąs coreczka zwąchola i po problemie .

 • Lol 2019-11-20 23:14:49

  @jurkof jak oczy bolą to może spawałeś bez maski... Taka jest niestety smutna prawda, Fakt czasami przyjmują do pracy kogoś z poza układu aby można było powiedzieć że układy nic nie znaczą. Jakbym się nie próbował rekrutować to bym w to uwierzył, że role odgrywa tylko wykształcenie i doświadczenie. Napisz mi proszę jak dostają się do pracy do JSW, KGHM ludzie posiadający zawód piekarz, kucharz itp. a osoby po studiach kierunkowych nie mogą?? Sam aplikowałem na przysłowiowy szpadel mimo iż posiadam studia i co ? Zespół rekrutacyjny stwierdził iż że studiami to na szpadel nie wypada... Poza tym jak zdobyć praktykę i doświadczenie skoro nie możesz się dostać do pracy..

 • jurkof 2019-11-20 20:13:12

  Oczy mnie bolą od tych komentarzy, praca jest i robotę za te 4- 5 k netto to w obecnych czasach nie trudno zwłaszcza po studiach, piszę o pracy w podrzędnych firmach... w spółce córce "jsw" nie ma źle. Plecy nie są potrzebne aby się dostać

 • Lol 2019-11-20 15:18:41

  Pitu Pitu, Prawda jest taka że bez pleców to można pomarzyć o pracy w KGHM, JSW, itd. Za chwilę minie 10 lat od skończenia studiów górniczych, mimo posiadania dużej wiedzy, chęci do pracy - nie posiadam niestety odpowiednich znajomości... Znam osoby, które dostały się do pracy mimo iż ich poziom wiedzy, umiejętności był niski, ale za to mieli wujka, ciocię, mamę i tatę. Smutne to jest niestety...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA