Ruszają zwolnienia w Grupie Ciech

Od 1 września ruszyły zwolnienia grupowe w kluczowej spółce Grupy Ciech - Soda Polska Ciech. Do 31 maja przyszłego roku firma chce zwolnić do 155 pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ruszają zwolnienia w Grupie Ciech

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

1 wrz 2014 12:15


- Przyczyną planowanego zwolnienia grupowego jest potrzeba wprowadzenia zmian organizacyjnych związanych z przeprowadzoną w spółce zależnej, modernizacją i automatyzacją prowadzącą do podniesienia efektywności produkcji, w tym do zmiany organizacji pracy (polegającej na zmianie systemu czasu pracy, połączeniu funkcji i zadań pracowniczych, przeniesieniu pracowników w poszczególnych jednostkach organizacyjnych spółki zależnej) w celu optymalizacji czasu pracy i zwiększenia efektywności oraz w konsekwencji oczekiwaną przez spółkę zależną redukcją kosztów działalności w obszarze kosztów pracy - tyle można przeczytać w dość enigmatycznym komunikacie Ciechu.

Czytaj też: Spółka Kulczyka zwolni 155 pracowników

Ciekawe opinie panują w branży chemicznej. Osoby z nią związane uważają, że może to być ostatni etap zmniejszania zatrudnienia w Ciechu. A warto podkreślić, że przeprowadzane ono jest wyjątkowo ostro. W ciągu dwóch lat z Grupy odeszło grubo ponad tysiąc osób.

Nic więc dziwnego, że rozpoczynające się kolejne redukcje budzą ostry sprzeciw załogi. Pracownicy sodowej części Ciechu mają także pretensje o to, że redukcje odbywają się w tej części Grupy, która odpowiada za gros zysków spółki. Czy związkowcy rozpoczną jakąś formę protestu? Nie wiadomo. Być może będą chcieli się dogadać z właścicielem. A tym od niedawna jest Jan Kulczyk.

Co ciekawe część obserwatorów uważa, że możliwy jest casus innej spółki z Grupy Ciech - Organika-Sarzyna.

W czerwcu Ciech rozpoczął tam procedurę zwolnień grupowych. Przewidywano redukcję zatrudnienia o 90 osób. Ostatecznie do zwolnień nie doszło. Zarząd spółki zawarł porozumienie we wszystkich spornych kwestiach z funkcjonującymi w ramach spółki związkami zawodowymi.

Kompromis polegał na wycofaniu się z planowanych zwolnień grupowych, które zostały zastąpione przez program dobrowolnych odejść. Zarazem związki zawodowe wycofały się ze sporów zbiorowych i zrezygnowały z dalszych roszczeń płacowych.

Czytaj też: Wielkie cięcia w wielkich firmach

Czy teraz możliwa jest powtórka? Czas pokaże. Choć w Sarzynie do kompromisu doszło zanim minął termin rozpoczęcia zwolnień. Niewątpliwie dla Ciechu najważniejszy jest spokój w sodowym biznesie. To bowiem obecnie najważniejszy segment w niegdysiejszej największej polskiej spółce chemicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.