Rozmowy w Kompanii Węglowej zostaną wznowione w sobotę

• Dotychczasowe negocjacje obie strony oceniają jako „trudne”, ale widzą szansę na porozumienie.
• Zarząd ma przedstawić związkom możliwe oszczędności w firmie, niezwiązane z wynagrodzeniami górników.
• Stawką rozmów jest 100 tysięcy miejsc pracy na Śląsku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rozmowy w Kompanii Węglowej zostaną wznowione w sobotę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 kwi 2016 20:45


Związkowcy z Kompanii Węglowej mają otrzymać od zarządu spółki wyliczenia możliwych dalszych oszczędności w firmie, niezwiązanych z wynagrodzeniami górników. Ma to być podstawą do kontynuowania w sobotę rozmów w sprawie porozumienia poprzedzającego powstanie Polskiej Grupy Górniczej.

Rozmowy, jakie 14 kwietnia odbywały się z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i jego zastępcy Grzegorza Tobiszowskiego, trwały kilka godzin. Mają zostać wznowione w sobotę. Przedstawiciele stron oceniali po spotkaniu, że jest szansa na porozumienie oraz na to, by w przyszłym tygodniu podpisano dokumenty dotyczące tworzenia PGG, z udziałem zarządu Kompanii, inwestorów, banków i strony społecznej.

- Górnicze i śląskie związki są trudnym partnerem w negocjacjach i dążymy do tego, żeby znaleźć wspólną drogę. Strony przestawiły swój pogląd na sposób rozwiązania przyszłości PGG; różnimy się w kilku sprawach, w tym jedna lub dwie dosyć zasadnicze. W związku z tym przygotowujemy inne warianty rozwiązań tej sfery biznesowej i dajemy sobie czas, żeby rozwiązać te problemy – powiedział po rozmowach Tchórzewski, tłumacząc przerwę w negocjacjach. Podkreślił, że rozmowy są trudne, ale nadal ma nadzieję na porozumienie.

Wcześniej zarząd Kompanii zaproponował związkowcom zawieszenie lub uzależnienie wysokości niektórych należnych górnikom świadczeń od sytuacji poszczególnych kopalń. Chodzi o tzw. czternastą pensję, premię barbórkową i deputat węglowy. Związku postulują, by znaleźć większe oszczędności w innej sferze niż wynagrodzenia pracowników.

- Rano dostaniemy do przeanalizowania dokumenty dotyczące jeszcze oszczędności pozapłacowych (…). Czekamy na te wyliczenia, zobaczymy jakie to są kwoty i będziemy na ten temat rozmawiać” – powiedział po rozmowach Przemysław Skupin ze związku Sierpień 80.

- Nie stoję na twardej pozycji, że muszą być tylko płacowe redukcje; te inne w pewnym sensie były już robione, ale jeżeli znajdą się teraz jeszcze inne - to jeżeli pojawia się aktywność wielu ludzi w poszukiwaniu rozwiązań, to jednak co wiele głów to nie jedna, szczególnie tych, co przy tym pracują. Podchodzę do tego z szacunkiem – zadeklarował minister Tchórzewski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.