Roboty odpowiedzią na azjatycką konkurencję taniej siły roboczej

Trójwymiarowy symulator produkcji w nafaszerowanej robotami fabryce z kreatywnymi pracownikami to nie utopia, lecz amerykańska i europejska odpowiedź na azjatycką konkurencję taniej siły roboczej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Roboty odpowiedzią na azjatycką konkurencję taniej siły roboczej

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Mirosław Piątkowski)

wnp.pl

21 lip 2014 11:25


Luty 2011 r. Kolacja Baracka Obamy z przedsiębiorcami z Doliny Krzemowej. Steve Jobs tłumaczy prezydentowi, dlaczego iPhonów nie opłaca się produkować w Stanach Zjednoczonych. Dwa lata później na sklepowe półki trafia komputer PowerMac z etykietą "Made in USA"...

Rynkowy debiut tego modelu zasygnalizował ważne w światowej gospodarce II dekady XXI w. zjawisko, określane jako reshoring lub reindustrializacja. Oto po wieloletnim eksodusie do tzw. krajów niskokosztowych niektóre miejsca pracy w przemyśle zaczynają wracać do Ameryki.

General Electric znów wytwarza pralki i sprzęt medyczny na ojczystej ziemi. Zdziwienie wzbudza też ponowny rozkwit branży tekstylnej nad Potomakiem, choć wydawało się, że ostatecznie zdominowali ją Azjaci...

Komisja Europejska pozazdrościła Wujowi Samowi i pod koniec 2012 r. przyjęła strategię reindustrializacji UE. Cel: przyrost udziału przemysłu w PKB Unii z obecnych ok. 16 proc. do 20 proc. w 2020 r. Plan ambitny. Realny?

Proces reindustrializacji UE (i Polski) będzie trudniejszy. Amerykanie mają wiele ułatwień i zachęt równoważących wysoki poziom opodatkowania, o których firmy ze Starego Kontynentu mogą (jeszcze?) tylko pomarzyć. Chodzi m.in. o tanią energię, atrakcyjne czynsze, niskie ceny ziemi. Ale... Aby także coraz skuteczniej konkurować z Dalekim Wschodem, musimy tylko i aż dostosować produkcję do wyższych płac.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.