PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Robot zamiast człowieka - to nie zadziała

  • km
  • 22 sty 2023 0:01

Szacuje się, że procesy automatyzacyjne wspierają dziś działanie blisko 75 proc. organizacji na całym świecie, skalując powtarzalne zadania i zwiększając moce produkcyjne. Okazuje się jednak, że sama robotyzacja nie potrafi sprostać wszystkim wyzwaniom współczesności, a blisko 50 proc. wdrożeń kończy się porażką. Wzmacnianie kompetencji pracowników stanowi źródło dzisiejszej przewagi w biznesie.

Robot zamiast człowieka - to nie zadziała
90 proc. liderów biznesowych uważa, że wykorzystanie technologii do poprawy wyników pracy i wydajności zespołu jest obecnie kluczowe (fot. Mit Yildirim/Unsplash)
REKLAMA
  • Z badań EY wynika, że niemal 50 proc. procesów robotyzacji kończy się fiaskiem. Przede wszystkim tam, gdzie zakup sprzętu nie był skonsultowany z pracownikami.
  • Prognozy Deloitte dla branży produkcyjnej na 2023 rok mówią, że kluczowym trendem jest zapewnienie współpracy ludzi i technologii.
  • W związku z tym przemysł musi odejść od upatrywania w automatyzacji alternatywy dla człowieka.

Skala automatyzacji w przemyśle dowodzi, że wspiera ona większość procesów, a w tych najbardziej żmudnych pozwala ograniczyć udział ludzi. Jest z nią jednak kilka problemów.

Po pierwsze wiele robotów przemysłowych zwyczajnie się nie sprawdziło. Gdy pandemiczny strach napędził popyt na robotyzację, producenci prześcigali się we wprowadzaniu na rynek innowacji, a przemysł, pod presją czasu i obaw o przyszłość, podejmował pochopne decyzje, inwestując w nietrafione rozwiązania. Z badań EY wynika, że niemal 50 proc. procesów robotyzacji kończy się fiaskiem. Przede wszystkim tam, gdzie zakup sprzętu nie był skonsultowany z pracownikami. W innych przypadkach okazało się, że roboty są zbędnym gadżetem, który spowalnia pracę, zamiast ją usprawniać.

Po drugie przewaga konkurencyjna uzyskana za sprawą robotyzacji bywa krótkotrwała. Świat zmienia się szybciej i podąża często w innym kierunku niż zakładaliśmy. Wymaga to ciągłych rewizji strategii oraz szybkiego reagowania, którym maszyny nie mogą sprostać. Trudność automatyzacji polega na tym, że rzadko dostarcza ona elastycznych, adaptowalnych rozwiązań. Bez wątpienia podnosi wydajność, zwiększając tempo procesów lub ich dokładność, nie oferuje jednak rozwiązań na miarę zmieniających się warunków.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Robot zamiast człowieka - to nie zadziała

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Wiola 2023-01-26 20:51:34

    Zależy gdzie. Ja tam nie narzekam ze roomba za mnie w domu sprząta ;) W przemyśle roboty pewnie też się sprawdzą w niektórych sprawach

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA