Magazyny, sklepy, hotele, szpitale czy ulice. To miejsca, w których zdaniem naukowców z Massachusetts Institute of Technology rewolucja robotów już ma miejsce. - Automatyzacja odmieni życie - prognozują naukowcy z MIT.

- Eksperci z MIT uważają, że najbardziej podatną branżą na robotyzację jest logistyka.
- Jednak nowoczesne rozwiązania sprawdzą się w wielu gałęziach gospodarki.
- Tempo rozwoju w automatyzacji jest błyskawiczne.
Najnowszy robot skonstruowany przez firmę Boston Dynamics posiada zdolności akrobatyczne, o których może pomarzyć niejeden człowiek. Jego zwinność i płynność ruchowa sugeruje, że w laboratorium, gdzie powstał, dokonuje się szybkich postępów w kierunku stworzenia humanoidalnych maszyn zdolnych do niezależnej nawigacji w skomplikowanych i złożonych warunkach środowiskowych.
Trzy lata temu ten sam typ robota od Boston Dynamics miał problemy z wykonywaniem prostych czynności takich, jak otwieranie drzwi czy wysiadanie z samochodu. Niejasne jest natomiast, czy najnowsza wersja maszyny, zachwycająca zdolnościami do opanowywania skomplikowanej choreografii, będzie potrafiła przystosowywać się do zmiennych warunków otoczenia.
Boston Dynamics to jedna z kilku firm pracujących nad rozwojem technologii wysokowydajnościowych robotów, które załapały się do puli funduszy, które w robotykę zainwestowało w 2014 roku Google. Boston Dynamics założył inżynier robotyki Marc Raibert, który był jednym z pionierów rozwoju algorytmów dynamicznego balansowania dla robotów poruszających się na nogach, jak i profesorem w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Ruchy maszyn, które rozwija założone przez niego laboratorium, czasami do złudzenia przypominają ruchy znane ze świata zwierzęcego. Roboty tego rodzaju są jednak bardzo drogie i trudno je skomercjalizować.
Czytaj więcej: Wiktor Doktór, Pro Progressio: Automatyzacja w SSC/BPO trwa od dziesięcioleci
Jednym z najciekawszych wynalazków tego typu z ostatnich miesięcy jest robotyczne ramię, które zaprezentowali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, pracujący pod wodzą Kena Goldberga. Ramię zdolne jest podnosić różnego rodzaju obiekty, ale co ciekawe - nie dzięki wcześniejszemu zaprogramowaniu przez twórców, a samodzielną naukę tego, jak wyglądają wirtualne obiekty i różne rodzaje chwytów na podstawie ogromnej bazy danych. Dzięki temu, robot ten zdolny jest podnosić nawet przedmioty o dziwnych, nierozpoznanych wcześniej kształtach.

KOMENTARZE (0)