Prawie miliard złotych trafi do 28 zwycięzców programu BRIdge Alfa. Autorzy najbardziej innowacyjnych projektów technologicznych na polskim rynku będą mogli zrealizować swoje pomysły.

• Wyniki konkursu ogłosił w środę (13.12) Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
• W tym roku do laureatów trafi blisko 1 mln zł. To rekordowa kwota.
• W sumie pieniądze na realizację swoich pomysłów otrzyma 28 zwycięzców.
– Polska gospodarka potrzebuje innowacji, a polskie firmy środków i odpowiednich zachęt do wprowadzania na rynek rodzimych technologii, produktów i usług – mówił podczas ogłoszenia wyników Gowin.
Na liście laureatów znalazły się m.in. następujące spółki: BIB Alfa, który pracuje nad ekstraktorem nowoczesnych polskich BioInfotechnologii o globalnym potencjale, Polish Research Innovation
Ventures związane z ekosystemem finansowania B+R w obszarze life science oraz produkcji i
magazynowania energii czy Platinum Alfa, która skupia się na innowacyjnych technologiach poprawiających efektywność i jakość opieki medycznej (pełna lista laureatów w dziale multimedia).
W sumie w ramach programu o dodatkowe wsparcie na rozwój ubiegało się 98 firm – łączna wartość złożonych wniosków wyniosła aż 3 miliardy złotych. Do finansowania wybrano 28 najlepszych o łącznej wartości 922 mln złotych. Najwięcej zwycięskich projektów zgłosili przedsiębiorcy z województw małopolskiego (9), dolnośląskiego (5) i wielkopolskiego (3).
Czytaj więcej: Praca w Nokii: Coraz więcej kobiet pracuje w branży IT
– Ogromne zainteresowanie konkursem i jego wyniki dowodzą, że stworzyliśmy atrakcyjny mechanizm wsparcia projektów w fazie preseed przez fundusze typu proof of concept. Dzięki rekordowemu budżetowi, wysokiej jakości ubiegających się o wsparcie zespołów zarządzających i bogatemu portfolio zgłoszonych przez przyszłe Alfy projektów w przyszłym roku znacząco wzrośnie liczba nowatorskich projektów, które mają szanse stać się przełomowymi – mówi prof. Aleksander Nawrat, zastępca dyrektora NCBR.
Jak informuje MNiSW, program BRIdge Alfa wspiera najbardziej nowatorskie projekty – znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju – i dąży do ich komercjalizacji. NCBR, który jest operatorem programu, nie finansuje projektów bezpośrednio, ale dzięki specjalnie powołanym funduszom. Są nimi Alfy, tworzące sieć wehikułów inwestycyjnych.


KOMENTARZE (0)