Rekordowa liczba zezwoleń w historii wałbrzyskiej SSE

- Ponad 5 tys. miejsc pracy, blisko 5,2 mld zł nakładów inwestycyjnych i największa inwestycja dekady w Europie - fabryka Volkswagena we Wrześni - to wyniki działalności WSSE "Invest-Park" w pierwszym półroczu 2014 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rekordowa liczba zezwoleń w historii wałbrzyskiej SSE

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 lip 2014 12:11


Jak powiedziała prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" Barbara Kaśnikowska, ostatnie półrocze było okresem wzmożonej pracy: od początku roku do końca czerwca 2014 r. wydano 65 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, na blisko 5,2 mld zł nakładów inwestycyjnych. "To rekordowa liczba zezwoleń w historii istnienia WSSE. Dla porównania w całym, najlepszym do tej pory 2008 r., wydaliśmy 37 zezwoleń (...) Wprowadzenie do strefy kolejnych inwestorów wzmacnia jej prestiż i atrakcyjność, ale najważniejsze są nowe miejsca pracy, a według deklaracji przedsiębiorców powstanie ich blisko 5,3 tys." - mówi Kaśnikowska.

Dodała, że można było zauważyć, iż firmy starały się zdążyć z uzyskaniem zezwolenia przed 30 czerwca, czyli przed zmianą zasad przyznawania pomocy publicznej. Tylko ostatniego dnia czerwca "Invest-Park" wydał osiem takich decyzji, które dadzą 300 mln zł inwestycji i prawie 700 miejsc pracy.

"Wielu przedsiębiorców przyspieszyło decyzje o inwestycjach, dlatego w następnych miesiącach spodziewamy się chwilowego zastoju w wydawaniu nowych zezwoleń. Nie oznacza to jednak, że firmy w związku z obniżeniem pomocy publicznej przestaną inwestować w strefach ekonomicznych. Na tych obszarach dalej obowiązują preferencyjne warunki, które budzą ich zainteresowanie" - podkreśliła Kaśnikowska.

Według prezes wyzwaniem nadchodzących miesięcy będzie dla stref dostosowanie szkolnictwa zawodowego do potrzeb przedsiębiorców. "Jak wynika z przeprowadzonych przez nas analiz, strefowe firmy potrzebują m.in. logistów, inżynierów, robotyków, operatorów maszyn, mechaników czy ślusarzy. Pośredniczymy zatem w kontaktach między szkołami a przedsiębiorcami, oferujemy pomoc w tworzeniu klas patronackich oraz organizujemy wizyty w zakładach" - zapowiedziała

Z ulg podatkowych w wałbrzyskiej strefie mogą korzystać również firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W "Invest-Parku" stanowią one około 40 proc. wszystkich. Z myślą o ich potrzebach spółka buduje w Wałbrzychu, Bolesławcu, Nowej Rudzie oraz Kłodzku hale przemysłowe pod wynajem. Przedstawiciele sektora MŚP będą tam mieli do dyspozycji przestrzeń produkcyjną, magazynową oraz biurową.

Od początku istnienia WSSE "Invest-Park" wydano 344 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, co daje 16,7 mld zł nakładów inwestycyjnych i ponad 36,6 tys. utworzonych miejsc pracy. Wałbrzyska strefa pod koniec kwietnia 2014 r. rozrosła się o ponad 330 ha we Wrześni oraz Nowej Rudzie, a w maju o 150 ha w 12 innych miejscowościach. Powstały też trzy nowe lokalizacje objęte ulgami podatkowymi: w Kobierzycach (Dolnośląskie), Otmuchowie i Grodkowie (Opolskie). Obecnie WSSE ma 2,6 tys. ha, z czego ponad 1 tys. ha czeka na inwestorów.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.