Redukcja CO2? Polscy związkowcy głosowali przeciw. "To jakaś totalna schizofrenia"

Zdaniem polskich związkowców, proponowane przez KE ograniczenie emisji CO2 doprowadzi do zmniejszenia konkurencyjności europejskiej i polskiej gospodarki, gdyż emisje z krajów UE, to tylko 14 proc. światowej emisji CO2.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Redukcja CO2? Polscy związkowcy głosowali przeciw. "To jakaś totalna schizofrenia"

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

22 paź 2014 10:02


Przedstawiciele trzech największych polskich central związkowych: NSZZ Solidarność, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) i Forum Związków Zawodowych (FZZ) podczas posiedzenia Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, głosowali przeciw wspólnej uchwale popierającej wyższe cele redukcji emisji CO2 proponowane przez Komisję Europejską.

Czytaj też: 60 dyrektorów generalnych firm z przemysłu stalowego napisało list otwarty

Nałożenie 40 proc. redukcji, choć technicznie możliwe, będzie się wiązać z gigantycznymi kosztami, co z kolei spowoduje wzrost cen i kosztów wytwarzania energii, co musi doprowadzić do spadku liczby miejsc pracy i zmniejszenia konkurencyjności.

- Wiele firm wyprowadzi produkcję tam, gdzie tych ograniczeń nie ma, a ponieważ będą chcieli ciąć koszty, to prawdopodobnie będą jeszcze bardziej truć, niż trują w Europie – uważają związkowcy z Solidarności. - Coś, co ma zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych na świecie, w konsekwencji ją zwiększy. To jakaś totalna schizofrenia i przeciw takim rozwiązaniom Solidarność będzie protestować – dodają związkowcy.

Czytaj też: NSZZ Solidarność: Głównym źródłem zatrudnienia w Polsce jest przemysł

Podobnie jak polscy związkowcy, podczas wczorajszego posiedzenia Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, głosowali również związkowcy z Austrii. Pozostałe organizacje, w tym szczególnie skandynawskie związki zawodowe głosowały za. Niemcy się wstrzymały.

- Nie mogliśmy zablokować ani zawetować tej decyzji, ale nasz przedstawiciel głosował przeciw i zażądał wpisania tego do protokołu – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.

- To przykład dla pani premier jak powinna się zachować na nadchodzącym szczycie unijnym – dodał Piotr Duda.

Nowa polityka energetyczno-klimatyczna Unii zakłada nowy cel redukcji emisji CO2 w wysokości 40 proc. do 2030 r. (względem 1990 r.). Obowiązujący obecnie cel redukcji to 20 proc. do 2020 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.