PARTNERZY PORTALU

Ratownictwo górnicze ma 110 lat. Czym zajmują się ratownicy?

  • Autor: PAP/MN
  • 18 wrz 2017 14:14

Intensywne szkolenia i działania prewencyjne, a także wdrażanie do praktyki górniczej innowacji poprawiających bezpieczeństwo w kopalniach - to najważniejsze, obok prowadzenia akcji ratowniczych, zadania ratownictwa górniczego, obchodzącego w tym roku swoje 110-lecie na ziemiach polskich.

Ratownictwo górnicze ma 110 lat. Czym zajmują się ratownicy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Wraz z ratownikami ze specjalistycznych jednostek, w Polsce jest niespełna 4,9 tys. ratowników górniczych.

• Wkrótce mają nastąpić zmiany w strukturze ratownictwa - z początkiem przyszłego roku ubędzie okręgowa stacja w Bytomiu, wzmocniona będzie natomiast centralna stacja w tym mieście.

• Od połowy tego roku ratownictwo górnicze działa z zmienionych realiach prawnych - z początkiem lipca weszły w życie przepisy, służące usprawnieniu działania ratowników.

"Świadomość bezpieczeństwa i tworzenia ram bezpiecznego górnictwa była w Polsce pierwsza na kontynencie - stacja ratownictwa powstała w 1907 roku i była pierwszą w tej części świata" - podkreślił podczas poniedziałkowej debaty górniczej w Bytomiu wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Organizatorem debaty, będącej częścią obchodów rocznicy 110-lecia zorganizowanego ratownictwa górniczego na ziemiach polskich, była Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego (CSRG). Należy ona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, a od niedawna jest także przedsiębiorstwem o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.

"Polskie ratownictwo górnicze jest środowiskiem dającym całej branży poczucie bezpieczeństwa, szczególnie wobec inwestycji w coraz trudniejsze pokłady węgla i coraz trudniejszych warunków, w jakich wydobywany węgiel" - podkreślił Tobiszowski, wskazując, że ratownictwo to nie tylko udział w akcjach ratunkowych w kopalniach, ale także szeroka działalność szkoleniowa i prewencyjna.

Wraz z ratownikami ze specjalistycznych jednostek, w Polsce jest niespełna 4,9 tys. ratowników górniczych. CSRG i okręgowe stacje ratownictwa odpowiadają m.in. za ich cykliczne szkolenie i podnoszenie kwalifikacji. Ratownicy ćwiczą w specjalnych komorach szkoleniowych, przechodząc testy w warunkach zbliżonych do naturalnych, wśród dymu, przy podwyższonej temperaturze i wilgotności.

Czytaj też: Górnictwo musi być gotowe na gorsze czasy i ciąć koszty

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ratownictwo górnicze ma 110 lat. Czym zajmują się ratownicy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA