PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Raport Delloite: Przemysł 4.0 zmieni rynek pracy. Oto główne trendy

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 12 lis 2019 10:40

Raport Deloitte Global Human Capital Trends pokazał, że dla prawie 60 proc. polskich pracowników rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją i automatyzacją pracy są ważnym czynnikiem przyszłego rozwoju kapitału ludzkiego.

Raport Delloite: Przemysł 4.0 zmieni rynek pracy. Oto główne trendy
Adobe Stock
REKLAMA
  • Analizujący w raporcie Deloitte podkreślają jednocześnie, że mniej niż połowa badanych jest gotowa wdrożyć tego typu rozwiązania u siebie.
  • Tomasz Konik z Deloitte sugeruje by rekrutując promować działania etyczne oraz w praktyce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie.
  • Rośnie na rynku pracy znaczenie alternatywnych form zatrudnienia i tzw. superstanowisk w jakie zmienia się praca człowieka.
  • - Wielu przyszłych liderów jest wśród obecnych pracowników niższych szczebli - przypomina Tomasz Konik.

32 proc. (globalnie 44 proc.) osób badanych nad Wisłą uważa, że koncepcja firmy odpowiedzialnej 4.0 - czyli takiej, która dba o otoczenie i interesariuszy, wdraża innowacje oraz promuje współpracę - nabrała w 2019 roku większego znaczenia niż rok wcześniej. Jeszcze więcej, bo 42 proc. (56 proc. globalnie) szacuje, że ten trend będzie rozwijał się w najbliższych trzech latach.

- Uwaga pracodawców i rekruterów będzie skierowana na pracownika. Firmy powinny promować działania etyczne oraz w praktyce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Deloitte zidentyfikował pięć zasad działania organizacji, gdzie pracownik będzie zmotywowany do zaangażowania i rozwoju. Te zasady to: poczucie celu i sensu działania, etyka i uczciwość, rozwój i pasja, współpraca i więzi osobiste oraz przejrzystość i otwartość - mówi Tomasz Konik, partner, wiceprezes Deloitte Polska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Deficyty kadrowe napędzają automatyzację

Na rynku pracownika widać znaczenie elastycznych form zatrudnienia oraz wolnych zawodów. Jak zauważają specjaliści Deloitte, elastyczne podejście do formy zawieranych umów ułatwi organizacjom poszukiwanie i zatrudnianie pracowników o szerokim wachlarzu kompetencji.

28 proc. polskich badanych przyznaje, że takie alternatywne formy zatrudnienia mają dla nich znaczenie, a 57 proc. deklaruje, że działy HR w ich organizacjach wspierają poszukiwania pracowników gotowych na taką formę współpracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport Delloite: Przemysł 4.0 zmieni rynek pracy. Oto główne trendy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA