Rada KW przyjęła program naprawczy i ogłosiła konkurs na zarząd spółki

Rada nadzorcza Kompanii Węglowej (KW) przyjęła w piątek program restrukturyzacji spółki do 2020 r., dzięki któremu firma ma zaoszczędzić ok. 1,2 mld zł i odzyskać rentowność. Rada zdecydowała też o ogłoszeniu postępowania, które wyłoni nowy zarząd spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rada KW przyjęła program naprawczy i ogłosiła konkurs na zarząd spółki

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 lut 2014 18:58


O decyzjach Rady poinformował rzecznik Kompanii Zbigniew Madej. Informacja o postępowaniu kwalifikacyjnym na stanowiska prezesa i pięciu wiceprezesów spółki będzie ogłoszona w prasie w pierwszym tygodniu marca. Rozmowy z kandydatami zaplanowano na kwiecień.

Spółka nie ma prezesa od jesieni ubiegłego roku, kiedy dymisję złożyła Joanna Strzelec-Łobodzińska; stanowisko stracił wówczas także jeden z wiceprezesów. Prace zarządu koordynuje obecnie wiceprezes ds. produkcji Marek Uszko. Wśród kandydatów na szefa Kompanii wymieniany jest b. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, którego dymisja została w czwartek przyjęta przez premiera.

Sam Łukaszczyk oficjalnie nie potwierdził informacji, że mógłby stanąć do konkursu na szefa KW lub kierować jedną ze spółek z grupy JSW. Natomiast o tym, że "od dłuższego czasu Ministerstwo Gospodarki proponowało zajęcia dla odchodzącego wojewody w górnictwie" mówił w czwartek premier Donald Tusk, dodając, że b. wojewoda "jest bardzo doświadczony w tej dziedzinie; on także był tym zainteresowany". Sam Łukaszczyk podkreślał w czwartek, że Kompania potrzebuje działań naprawczych.

Rzecznik KW wskazał w piątek, że akceptacja Rady dla programu naprawczego otwiera drogę do faktycznej restrukturyzacji spółki w myśl planu, którego pierwsza wersja została ogłoszona w listopadzie zeszłego roku. Obecny kształt programu jest efektem zawartego 6 lutego porozumienia ze związkami zawodowymi.

W porozumieniu Kompania wycofała się z planów łączenia ze sobą kopalń (możliwe będą jednak przesunięcia górników między nimi) oraz zwolnienia blisko 900 pracowników administracji, w zamian za zawieszenie wypłat 14. pensji dla tej grupy zawodowej na trzy lata.

Górnicy zatrudnieni pod ziemią zyskali gwarancje pracy do 2020 r. Ustalono, że bezpłatny deputat węglowy dla emerytów będzie mniejszy o jedną tonę na osobę. Zredukowano też niektóre świadczenia dla pracowników kopalń. Zarząd spółki podtrzymał natomiast plan sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice Jastrzębskiej Spółce Węglowej, mimo sprzeciwu związkowców. Uzyskane z tej transakcji środki KW chce przeznaczyć na rozwój i inwestycje.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.