Przygotowania do atomu czas zacząć. Najpierw kadry

Jeżeli polskie firmy chcą uczestniczyć w projekcie budowy elektrowni jądrowej muszą się już dziś do tego przygotowywać, ponieważ mogą mieć problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości kadry inżynierskiej, wyspecjalizowanej w sektorze atomowym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przygotowania do atomu czas zacząć. Najpierw kadry

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl (Adam Sofuł)

wnp.pl

13 paź 2014 18:50


Nadzieje na udział polskiego biznesu w projekcie atomowy są bardzo duże. Czy nie na wyrost? Na dziś zapewne tak. - Po stronie polskich firm potencjał do budowy elektrowni atomowej w Polsce praktycznie dziś nie istnieje - mówił w trakcie debaty "Inwestycje w energetykę jądrową - potencjalne efekty dla innych sektorów gospodarki" podczas Kongresu Nowego Przemysłu, Jacek Czerwonka, dyrektor segmenty energetyka w Polimex-Mostostal.

Czytaj też: Elektrownia jądrowa da pracę tysiącom Polaków

- W momencie kiedy wejdziemy w 2019 czy 2020 roku na plac budowy, kiedy będzie to wylanie pierwszej gruszki betonu spotkamy się z problemem ilościowym jeśli chodzi zarówno o siły wytwórcze, a także jakościowe - stwierdził dyrektor Czerwonka.

Jego zdaniem, podobnie jak innych uczestników tego panelu, polski biznes może mieć problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości kadry inżynierskiej, wyspecjalizowanej w sektorze atomowym.

Czytaj też: Szpikowski: w Polsce brakuje co najmniej 12 tys. inżynierów

Dlatego - zdaniem J. Czerwonki - czas jaki pozostał do faktycznej realizacji inwestycyjnej fazy projektu - co nastąpi najprawdopodobniej na przełomie 2019 i 2020 roku - należy jak najlepiej wykorzystać. To z jednej strony zadanie dla państwa, które powinno wzmocnić edukację w tym kierunku - chociaż Czerwonka przyznał, że takie działania mogą okazać się niewystarczające.

- Sześć lat, jakie nas dzielą od rozpoczęcia budowy, to raptem okres wykształcenia jednego rocznika absolwentów. A pamiętajmy, że będą oni dysponowali jedynie wiedzą teoretyczną - powiedział Jacek Czerwonka.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.