PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Przybyło wypadków w górnictwie. Są najnowsze dane

  • Autor: PAP/JP
  • 20 sty 2023 10:47

W 2022 r. w polskim górnictwie doszło do 2085 wypadków przy pracy. 1819 to wypadki w kopalniach węgla kamiennego – wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego. Zginęło 37 górników, choć 7 z nich wciąż nie jest uwzględnianych w oficjalnych statystykach – to górnicy poszukiwani w kopalni Pniówek.

Przybyło wypadków w górnictwie. Są najnowsze dane
W 2022 r. w polskim górnictwie doszło do 2085 wypadków przy pracy (fot. PTWP)
REKLAMA
  • Jak podaje WUG, ogólna liczba wypadków w górnictwie wzrosła z 2078 w roku 2021 do 2085 w roku ubiegłym (wzrost o 0,3 proc.). Wpłynęło na to głównie zwiększenie o 2,6 proc. liczby wypadków w górnictwie węgla kamiennego (z 1773 do 1819).
  • Przyczynami blisko jednej trzeciej ubiegłorocznych wypadków (31,9 proc.) było potknięcie, poślizgnięcie lub przewrócenie się pracowników.
  • Pozostałe przyczyny to: uderzenie narzędziami pracy oraz o inne przedmioty (16,9 proc.), spadnięcie, stoczenie, osunięcie się mas i brył skalnych, opad skał ze stropu i ociosu lub zawał (16,9 proc.) oraz upadek, stoczenie lub obsunięcie się przedmiotów albo materiałów (10,5 proc.).

Miniony rok w górnictwie zdominowały dwie kwietniowe katastrofy: w kopalni Zofiówka, gdzie w wyniku wstrząsu i wypływu metanu zginęło 10 górników, oraz w kopalni Pniówek, gdzie wybuchy metanu zabiły 16 górników i ratowników górniczych. Siedmiu z nich pozostało w rejonie katastrofy, otamowanym ze względów bezpieczeństwa. Akcja ratownicza w kopalni ma być wznowiona w najbliższych tygodniach.

W sprawie katastrofy w kopalni Zofiówka komisja powołana przez prezesa WUG nie dopatrzyła się winy człowieka, komisja badająca okoliczności wypadku w Pniówku wciąż pracuje.

W najnowszym raporcie WUG przeanalizował natomiast przyczyny pozostałych 11 ubiegłorocznych wypadków śmiertelnych w górnictwie (rok wcześniej w całym górnictwie zginęło 13 osób) oraz przedstawił statystykę wszystkich wypadków w polskich kopalniach.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przybyło wypadków w górnictwie. Są najnowsze dane

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA