Przemysł stawia na zaangażowanie pracowników

Zaangażowani pracownicy 11 razy częściej szukają innowacyjnych metod pracy, osiem razy częściej polecają organizację jako pracodawcę, pięć razy szybciej dostosowują się do zmian.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przemysł stawia na zaangażowanie pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: Bartosz Dyląg

24 paź 2013 6:02


Powody te sprawiają, że firmy produkcyjne wdrażają programy tworzące zaangażowanie.

Zakłady Chemiczne Police od 2011 roku wdrażają nową strategię spółki. Zarząd firmy uznał, że zaangażowanie pracowników nie może być dodatkiem czy modą, ale celem strategicznym, ponieważ od niego zależy wdrożenie strategii.

- Założyliśmy, że zwiększone zaangażowanie przełoży się na efektywność realizowanych procesów, a to z kolei na lojalność i zadowolenie klientów. Końcowym rezultatem będzie sukces finansowy firmy - podkreśla Wojciech Kuśmirek, prezes firmy Remech, należącej do ZCh Police.

Dla działu HR otworzyła się przy tej okazji szansa na wzmocnienie strategicznej roli. Uznano ponadto, że bez dużego zaangażowania niemożliwy jest szybki rozwój pracowników i tylko w takich warunkach szkolenia przynoszą efekt.

W marcu 2012 roku w ZCh Police zbadano zaangażowanie pracowników. Już wtedy okazało się, jak to ważne. Zaangażowani pracownicy 11 razy częściej szukają innowacyjnych metod pracy, osiem razy częściej polecają organizację jako pracodawcę, pięć razy szybciej dostosowują się do zmian.

W ZCh Police udało się od tamtego czasu wdrożyć 17 projektów zwiększających zaangażowanie. Jednym z nich był program informacyjny, którego celem było zmniejszenie liczby wypadków w pracy. Elementem oceny pracowników stało się przestrzeganie przepisów BHP, wpływało to na wysokość realnej premii.

- Postanowiliśmy też uświadomić pracownikom korzyści z zatrudnienia w naszej spółce. Akcentowaliśmy m.in. stabilność zatrudnienia, inwestycje w szkolenia i rozwój pracowników, pokazywaliśmy najlepszych członków załogi - dodaje Wojciech Kuśmirek.

W dalszej kolejności Police przyjęły system ocen okresowych pracowników.

- Dzięki niemu możemy kształtować wynikające ze strategii zachowania pożądane przez pracodawcę, dzięki czemu wpływamy na osiągnięcie przez spółkę sukcesu biznesowego. Jednocześnie eliminowane są zachowania szkodliwe, uniemożliwiające realizację celów - wyjaśnia współautor badań Andrzej Brzozowski z firmy Barometr Zaangażowania.

Dla menedżerów spółki system oceny przeliczający odpowiedzi menedżera na konkretną ocenę pracownika, stał się usługą strategiczną. Wypełnienie arkusza oceny zajmuje zaledwie 5 minut, co pozwala oszczędzać czas. System daje też pełnię władzy menedżerom, bo ich ocena jest ostateczna.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Katarzyna 2013-11-30 17:57:14

Fabryka w Policach obrała dobrą strategie wprowadzając taką politykę względem zatrudnionych pracowników, promowanie osób, które angażują się w rozwój firmy nawet na najniższych stanowiskach jest bardzo ważne ponieważ prowadzi to do sukcesu ekonomicznego całego zakładu, wypromowane w taki sposób osoby dają realny przykład innym pracownikom tego, że firmie zależy na rzetelnie wykonywanej pracy oraz to, że potrafi również taką prace odpowiednio wynagrodzić wypłacając premie osobom starającym się poprawić w sposób maksymalny przychód firmy dzięki swojej sumiennej pracy, ważnym zagadnieniem jest również promowanie przestrzegania zasad BHP podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków, temat ten jest bardzo istotny w odniesieniu sukcesu przez firmę, należy pamiętać, że każdego pracownika, który uległ wypadkowi trzeba zastąpić inną osobą, która mogła nie mieć styczności z pracą na takim stanowisku co naturalnie skutkuje obniżeniem efektywności pracy tej osoby i co za tym idzie słabszej wydajności całego zakładu przekładając się na wynik finansowy spółki. Patrząc więc na politykę kadrową spółki uważam, że jest na bardzo dobrej drodze do rozwoju firmy i wypromowaniu swojego wizerunku na miejscowym rynku pracy, gdzie na pewno będzie w przyszłości szukać nowych pracowników, a z wyrobioną dobra opinią nie powinno to być dla niej trudne. Katarzyna Waliszko