PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przemysł 4.0 w praktyce. Pracownicy, tworząc system, mocno zmieniają charakter ludzkiej pracy

Motoryzacja to branża, w której - bez udawanej skromności - Polska jest globalnym graczem. To m.in. zasługa ciągłego rozwoju. Obecnie sektor ten w naszym kraju wychodzi z etapu działalności czysto produkcyjnej, odtwórczej. Menedżerowie ZF Automotive Systems Poland Częstochowa akcentują, że nie ma w niej nic złego - tego typu działalność u nas pozostanie - ale trzeba też myśleć o najnowocześniejszych procesach. Płace czy dostępność pracowników nie są już tak wyraźnym polskim atutem. Właśnie dlatego należy korzystać z rozwiązań Przemysłu 4.0, robotyzacji i automatyzacji.

Przemysł 4.0 w praktyce. Pracownicy, tworząc system, mocno zmieniają charakter ludzkiej pracy
Częstochowski zakład ZF Automotive Systems Poland pokazuje, jak efektywnie wykorzystywać najnowsze technologie i jaka w nich powinna być rola ludzi. (fot. PTWP)
REKLAMA
  • W ZF Automotive Systems Poland Częstochowa fizyczna praca człowieka "przy taśmie" stopniowo ograniczana jest do minimum. Zmienia swój charakter.
  • Zakład zaprojektowano pod produkcję elektroniki i już w fazie projektowej przewidywał wdrożenie rozwiązań z rodziny Industry 4.0.
  • Szybko rośnie rola operatorów, bezpośrednich pracowników produkcyjnych - ona nie skupia się już na fizycznym „staniu na linii produkcyjnej”, montażu komponentów; bardziej chodzi o nadzór nad procesami, kontrolę maszyn i współpracę z nimi.

Fabryka w Częstochowie należy do najnowocześniejszych w Polsce zakładów z sektora motoryzacji. 

- Zakład został zbudowany w 2019 roku od podstaw, a urządzenia produkcyjne są nowe i najnowszej generacji, więc wierzę, że potrzeby zasadniczych zmian nie mamy. Już w tej chwili procesy są w dużym stopniu zautomatyzowane (np. pracuje wiele robotów przemysłowych), a bezpośredni wpływ pracownika produkcyjnego na wyrób jest niewielki - mówi Krzysztof Gablankowski, dyrektor Zakładu Elektroniki ZF Automotive Systems Poland Częstochowa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Inżynierów czeka rewolucja. Kto nie otworzy się na zmiany, wypadnie z rynku pracy

Jednym z wyzwań, przed którymi stoi firma, jest wewnętrzna logistyka, która docelowo również ma być jak najmniej zależna od pracy ludzi.

- Przenoszenie, transport komponentów i „półwyrobów” przy naszym procesie produkcyjnym niosą m.in. pewne ryzyko ich uszkodzenia. Dlatego planujemy dalszą automatyzację i robotyzację - tak, by komponenty całościowo dostarczać do maszyn i urządzeń (a także pomiędzy nimi) w sposób zautomatyzowany. I nie chodzi tylko o autonomiczny pojazd, który coś podwiezie, a potem ktoś weźmie się za przeładunek - wyjaśnia Gablankowski.

W zakładzie ZF w Częstochowie stworzono strefy z ograniczonym dostępem dla większości pracowników - chodzi o bezpieczeństwo ostatecznego produktu (fot. PTWP)
W zakładzie ZF w Częstochowie stworzono strefy z ograniczonym dostępem dla większości pracowników - chodzi o bezpieczeństwo ostatecznego produktu (fot. PTWP)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przemysł 4.0 w praktyce. Pracownicy, tworząc system, mocno zmieniają charakter ludzkiej pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA