×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Przemysł 4.0 w polskich firmach - jest kilka hamulców

  • Karolina Markowska
    KM
  • 24 paź 2019 10:43

Jakie są największe bolączki firm, które zamierzają wprowadzić rozwiązania Przemysłu 4.0?  Brak gotowości technologicznej, nieprzygotowanie pod względem kultury organizacyjnej i kompetencji pracowników, wątpliwości dotyczące opłacalności inwestycji w technologie charakterystyczne dla czwartej rewolucji przemysłowej - takie są wyniki badania przeprowadzonego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów.

Przemysł 4.0 w polskich firmach - jest kilka hamulców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Dla 94 proc. menedżerów z 11 krajów, badanych przez Deloitte, transformacja cyfrowa jest jednym z najważniejszych celów strategicznych w firmach.
  • Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów szukała odpowiedzi na pytanie, jak menedżerowie oceniają poziom gotowości swojej firmy do wdrożenia nowych rozwiązań.
  • Badani przez GFKM mają wątpliwości dotyczące opłacalności inwestycji w cyfryzację, automatyzację i inne technologie charakterystyczne dla Czwartej Rewolucji Przemysłowej.

Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów przepytała zarządzających polskimi firmami, jak oceniają różne aspekty przygotowania ich firm do wdrożenia rozwiązań Przemysłu 4.0.

– W Polsce wiele firm produkcyjnych jest nadal w trakcie trzeciej – cyfrowej rewolucji przemysłowej. Dlatego wiele organizacji nie jest jeszcze przygotowanych kulturowo do wdrożenia rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0. Można powiedzieć, że zmiany, które widzimy w sektorze technologii, wyprzedzają możliwości zaimplementowania ich w sektorze produkcji – tłumaczy Dominik Pieczewski z Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.

GFKM szukała odpowiedzi na pytanie, jak menedżerowie oceniają poziom gotowości swojej firmy do wdrożenia nowych rozwiązań. Pytano o gotowość pod kątem technologii, przywództwa, działalności operacyjnej, strategii, finansów, kultury organizacyjnej i kompetencji pracowników. Ankietowani, w skali od 1 do 5, najwyżej ocenili wymiar technologiczny (3,43) i przywództwa (3,30). Najsłabiej wypadły kultura organizacyjna (3,08) i kompetencje pracowników (3,03).

Ocena gotowości firm do wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0 (fot. mat pras.)
Ocena gotowości firm do wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0 (fot. mat pras.)
– We wszystkich wymiarach średnia ocena utrzymała się między odpowiedziami „przeciętnie” i „dobrze”. To, że żaden wymiar nie został oceniony lepiej niż „dobrze”, może wskazywać na to, iż rozwiązania związane z cyfryzacją i automatyzacją, nie mówiąc już o najbardziej wyrafinowanych technologiach Przemysłu 4.0, nie są w polskich małych i średnich firmach postrzegane jako strategiczne – dodaje Pieczewski. 
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przemysł 4.0 w polskich firmach - jest kilka hamulców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA