-
- Obecnie cała branża w Polsce generuje obroty na poziomie 700 milionów złotych, z czego około 280 milionów złotych (14,4 miliona dolarów) pochodzi z eksportu wyrobów, głównie do krajów Unii Europejskiej.
- 25 tysięcy przedsiębiorców jest powiązanych z branżą pirotechniczną. Sprzedaż fajerwerków stanowi istotne źródło przychodów, szczególnie w grudniu, w okresie poprzedzającym Nowy Rok.
- Branża pirotechniczna zatrudnia 30 tysięcy pracowników, z czego ponad 10 tysięcy to pracownicy wykwalifikowani, którzy przechodzą specjalistyczne szkolenia pirotechniczne.
Wiele organizacji podnosi kwestię szkodliwości petard i ich wpływu szczególnie na zwierzęta, tymczasem Polacy coraz chętniej decydują się na zakup jeszcze bardziej kolorowych i efektownych materiałów - w sylwestra 2019/2020 r. przeciętne gospodarstwo domowe wydało nawet 131 zł na zakup fajerwerków.
W sejmie jest też projekt ustawy zakazującej używania tzw. wyrobów widowiskowych pirotechnicznych. Takich rozwiązań obawia się branża pirotechniczna.
Czytaj też: Umowy o pracę po nowemu. Więcej obowiązków od 2023 roku
W środę 7 grudnia odbyła się prezentacja najnowszego raportu Warsaw Enterprise Institute „Branża pirotechniczna w Polsce”. Raport pokazuje, że branża pirotechniczna podlega ścisłej regulacji. Część produkcji i dystrybucji wymaga uzyskania stosownego pozwolenia ze strony władz publicznych bądź koncesji.
Produkowane materiały pirotechniczne muszą spełnić szereg warunków dotyczących bezpieczeństwa. Polskie normy prawne są bardziej restrykcyjne niż minimalne wymogi określone w dyrektywie unijnej. Z uwagi na fakt, iż fajerwerki są materiałami wybuchowymi, istnieje konieczność spełnienia bardzo restrykcyjnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa i ograniczeń dotyczących sprzedaży ich osobom niepełnoletnim.
Czytaj też: Ksiądz, rodzic, pracodawca - zmiana w ZUS dotknie każdego. Już od nowego roku
Polscy producenci, importerzy i dystrybutorzy przekonują, że je spełniają, korzystając przy tym z najnowszych rozwiązań w zakresie nauki i techniki, co zapewnia, że oferowane przez nich produkty są bezpieczne.
Polska na fajerwerkowej mapie świata
Wyroby pirotechniczne na świecie, według danych za 2019 r., odpowiadają za 1,01 miliarda dolarów w światowym handlu. Obecnie cała branża w Polsce generuje obroty na poziomie 700 milionów złotych, z czego około 280 milionów złotych (14,4 miliona dolarów) pochodzi z eksportu wyrobów głównie do krajów Unii Europejskiej.
Polska jest wymieniana w gronie największych światowych eksporterów fajerwerków; w 2019 r. zajmowała 5. miejsce po takich krajach jak Chiny, Holandia, Brazylia oraz Niemcy. Jednocześnie nasz kraj posiada udział wynoszący 1,42 proc. w światowym eksporcie. Nasze produkty sprzedajemy głównie do państw europejskich, jak Francja (21,3 proc.), Rumunia (14,4 proc.), Włochy (12,7 proc.) i Niemcy (11 proc.).
Polska jest również jednym z największych importerów; w 2019 r. była na 4. miejscu za Stanami Zjednoczonymi, Niemcami i Holandią. Wtedy też sprowadzono materiały pirotechniczne o wartości kilkudziesięciu milionów dolarów, co stanowi 3,43 proc. światowego importu. Krajami, z których sprowadzamy fajerwerki są głównie Chiny (77,5 proc.), Czechy (20,1 proc.) i Stany Zjednoczone (1,52 proc.).
25 tys. firm, 30 tys. pracowników w branży pirotechnicznej
Szacuje się, że istnieje ponad 25 tysięcy przedsiębiorców, którzy są powiązani z branżą pirotechniczną. Dla tych podmiotów sprzedaż fajerwerków stanowi istotne źródło przychodów, szczególnie w grudniu, w okresie poprzedzającym Nowy Rok. Branża pirotechniczna zatrudnia 30 tysięcy pracowników, z czego ponad 10 tysięcy to pracownicy wykwalifikowani, którzy przechodzą specjalistyczne szkolenia pirotechniczne.
- Możemy być dumni z polskich przedsiębiorców branży pirotechnicznej. Każdego roku polskie firmy – w większości rodzinne, nieduże przedsiębiorstwa, działające lokalnie – tworzą dla polskiej gospodarki przychód rzędu 700 milionów złotych. Blisko 40 procent tej kwoty stanowi eksport fajerwerków na inne rynki europejskie, gdzie nasi przedsiębiorcy cieszą się renomą i uznaniem klientów. Branża stanowi także źródło utrzymania dla dziesiątek tysięcy pracowników i ich rodzin w Polsce. Wszystkie dostępne legalnie na rynku fajerwerki muszą spełniać wysokie, wyśrubowane normy dotyczące bezpieczeństwa, składu chemicznego czy wpływu na środowisko. Branża prowadzi także działania edukacyjne i uświadamiające, tak by radość i zabawa, przejawem której od stuleci są fajerwerki nie zakłócała dobrostanu innych ludzi i środowiska naturalnego - uważa Magdalena Rytel-Kuc ze Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)