PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przekazanie kopalni Krupiński do SRK zmniejszy zatrudnienie w JSW o 1,2-1,3 tys. osób

  • Autor: PAP/JS
  • 17 mar 2017 15:15

Planowane na 1 kwietnia tego roku przekazanie kopalni Krupiński w Suszcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zmniejszy zatrudnienie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) o ok. 1,2-1,3 tys. osób - szacują przedstawiciele JSW.

Przekazanie kopalni Krupiński do SRK zmniejszy zatrudnienie w JSW o 1,2-1,3 tys. osób
Do spółki restrukturyzacyjnej mają przejść pracownicy uprawnieni do skorzystania z osłon socjalnych, głównie urlopów górniczych (fot.shutterstock)
REKLAMA

• Do spółki restrukturyzacyjnej mają przejść pracownicy uprawnieni do skorzystania z osłon socjalnych, głównie urlopów górniczych.

• Pracownicy Krupińskiego niekorzystający z tych świadczeń mają zapewnioną pracę w innych kopalniach JSW - w piątek (17 marca) do innych zakładów przeszła grupa kolejnych 174 osób, a 177 pracowników zakładu przeróbczego zmieni miejsce pracy w najbliższy wtorek.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wiceprezes JSW ds. finansowych Robert Ostrowski oszacował, że zmniejszenie zatrudnienia o około tysiąc osób oznacza roczne zmniejszenie kosztów średnio o ok. 100 mln zł.

Według danych przedstawionych w piątek przez zarząd JSW, w końcu ub. roku grupa kapitałowa JSW zatrudniała niespełna 27,4 tys. pracowników, wobec prawie 32,2 tys. osób rok wcześniej. Zmniejszenie zatrudnienia to m.in. efekt przekazania do SRK tzw. ruchu Jas-Mos, z którym do spółki restrukturyzacyjnej w październiku ub. roku przeszło ok. 1,6 tys. osób, a także odejść na emerytury oraz optymalizacji grupy, m.in. sprzedaży części aktywów energetycznych i koksowniczych.

Wiceprezes JSW ds. finansowych Robert Ostrowski oszacował, że zmniejszenie zatrudnienia o około tysiąc osób oznacza roczne zmniejszenie kosztów średnio o ok. 100 mln zł.

W czwartek grupa JSW opublikowała wyniki finansowe za ubiegły rok. W piątek podczas spotkania z inwestorami, analitykami i dziennikarzami zarząd JSW podsumował dotychczasową realizację programu naprawczego grupy, która zamknęła 2016 rok zyskiem netto rzędu 4,4 mln zł, wobec sięgającej prawie 3,3 mld zł straty netto (w dużej mierze wynikała ona wówczas z odpisów aktualizujących wartość majątku) rok wcześniej. Poprawa wyników to efekt m.in. realizacji programu restrukturyzacji oraz obserwowanego od ub. roku wzrostu cen węgla koksowego, w którym specjalizuje się JSW.

Pełniący obowiązki prezesa JSW Daniel Ozon poinformował, że w ub. roku spółka obniżyła jednostkowy gotówkowy koszt produkcji węgla o ponad 18 proc., z 307,10 zł na tonie w 2015 r., do 251,38 zł na tonie w roku 2016. "Chcemy dalej nad tym wskaźnikiem pracować, utrzymując trend" - zapowiedział Ozon. W ubiegłym roku w kopalniach JSW wzrosła także wydajność pracy - na jednego pracownika przypadało 710 ton węgla, wobec 631 ton rok wcześniej. "Ten trend chcemy mocno kontynuować" - zapewnił prezes.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przekazanie kopalni Krupiński do SRK zmniejszy zatrudnienie w JSW o 1,2-1,3 tys. osób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA