×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Grzegorz Tobiszowski: roszczenia pracownicze opóźniają połączenie KHW i SRK

  • Autor: PAP/AKC
  • 1 sie 2018 8:15

Warte kilkadziesiąt milionów złotych roszczenia byłych pracowników Katowickiego Holdingu Węglowego opóźniają proces połączenia tej firmy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Ocenił, że połączenie obu firm dojdzie do skutku we wrześniu.

Grzegorz Tobiszowski: roszczenia pracownicze opóźniają połączenie KHW i SRK
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Wiosną ubiegłego roku holding przekazał wszystkie swoje kopalnie, wraz z załogą, do Polskiej Grupy Górniczej (PGG). W KHW pozostał jedynie nieprodukcyjny majątek, który niebawem będzie włączony do SRK.
  • Do holdingu należą m.in. rozmaite nieruchomości, tereny poprzemysłowe oraz udziały w dwóch spółkach: mieszkaniowej i handlowej.
  • Ta ostatnia - Katowicki Węgiel - ma niebawem trafić do PGG, co również jest elementem odsuwającym w czasie planowane początkowo na lipiec połączenie KHW i SRK.

Najistotniejszym obecnie problemem są jednak roszczenia byłych pracowników holdingu z tytułu nadgodzin. Jak mówił we wtorek wiceminister Tobiszowski, pracownicy KHW występują do sądów z roszczeniami dotyczącymi odszkodowań za przepracowane w kopalniach nadgodziny. Z reguły zapadają wyroki korzystne dla górników, nawet jeżeli nadgodziny nie są udokumentowane w materiałach firmy, ale fakt ich przepracowania potwierdzają np. zeznania świadków. Według Tobiszowskiego, skala tych roszczeń okazała się zaskakująca i sięga kilkudziesięciu milionów złotych.

- Pojawiły się dodatkowe koszty tzw. odszkodowań za nadgodziny, sięgające kilkudziesięciu milionów zł. Chcielibyśmy próbować wypłacić jak największą ilość tych odszkodowań z majątku, który pozostał jeszcze w KHW, aby te roszczenia w jak najmniejszej liczbie przeszły do SRK - wyjaśnił Tobiszowski.

Czytaj też: KHW: Części kopalni Wieczorek trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń

Na wydłużenie w czasie procesu połączenia KHW i SRK wpłynęły także prowadzone z władzami Katowic rozmowy dotyczące przekazania samorządowi obiektów sportowych. Inny analizowany problem dotyczy terenu dawnej kopalni Kleofas w Katowicach, gdzie na dużej powierzchni prowadzona jest m.in. działalność handlowa. "To wielki teren, do którego przejęcia trzeba odpowiednio przygotować SRK" - powiedział wiceminister, zapowiadając wydelegowanie przez SRK pełnomocnika, który przygotuje cały proces przekazania tych nieruchomości.

Planowane na wrzesień przejęcie KHW przez SRK to kolejny etap porządkowania nieprodukcyjnego górniczego majątku. W marcu obie spółki wystąpiły do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przedstawienie stanowiska, czy wobec szczególnego statusu obu firm, w tym przypadku konieczne jest zgłoszenie zamiaru koncentracji i uzyskanie stosownej zgody UOKiK. Niedawno Urząd poinformował, że nie widzi takiej konieczności, co uprościło procedury zmierzające do połączenia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grzegorz Tobiszowski: roszczenia pracownicze opóźniają połączenie KHW i SRK

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA