×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Przedsiębiorcy ocenili. Budownictwo i transport to najbardziej nierzetelne branże

  • Autor: PAP/AT
  • 22 paź 2019 12:19

Budownictwo, usługi wykonawczo-remontowe i transport to według przedsiębiorców trzy najbardziej nierzetelne branże w biznesie - wynika z badania "Rzetelność branżowa". Niesolidny kontrahent nie odbiera telefonu, nie odpowiada na wiadomości i unika zobowiązań pisemnych.

Przedsiębiorcy ocenili. Budownictwo i transport to najbardziej nierzetelne branże
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • O niesolidności branży budowlanej jest przekonana połowa przedsiębiorców.
  • Niemal 60 proc. ankietowanych przedsiębiorców z sektora MŚP uważa, że nie ma branży, którą można by uznać za rzetelną.
  • Za najbardziej rzetelną uznawana jest sfera budżetowa.

Blisko co trzeci właściciel firmy z sektora MŚP twierdzi, że są branże, które można uznać za nierzetelne - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rzetelnej Firmy, działającej pod patronatem Krajowego Rejestru Długów. Rzetelność w rozumieniu finansowym to terminowe opłacanie rachunków, faktur i wszelkich innych zobowiązań - wyjaśniają autorzy badania.

Najgorzej w rankingu wypada branża budowlana. O jej niesolidności przekonana jest połowa przedsiębiorców. Co piąty na nierzetelną branżę wskazuje usługi wykonawczo-remontowe, 14,7 proc. transport, a 8,3 proc. górnictwo.

Z kolei branża, która wymaga szczególnej ostrożności w kontaktach handlowych, to - według badanych przedsiębiorców - handel hurtowy (28,6), usługi wykonawczo-remontowe (18,3 proc.), e-handel (10,7 proc.) oraz transport (10,7 proc.).

Autorzy badania zwracają uwagę na zachowania, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z nierzetelnym kontrahentem. Jest on "trudny w kontaktach" - tak uważa 89 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Oznacza to, że taki klient nie odbiera telefonu, nie oddzwania i nie odpowiada na wiadomości.

Czytaj też: Które branże zatrudniają najwięcej pracowników, a które najmniej?

Polscy przedsiębiorcy - jak wynika z badania - potrafią rozszyfrować nierzetelnego płatnika przed podpisaniem umowy. Dla jednej trzeciej badanych firm, nierzetelny kontrahent, to taki, który unika zobowiązań pisemnych, a w szczególności odwleka podpisanie umowy.

Jak powiedział ekspert Rzetelnej Firmy Andrzej Kulik, 23 proc. przedsiębiorców za nierzetelną firmę uważa taką, której właściciel nie chce dostarczyć dokumentów do sprawdzenia jego działalności. Prawie co piąty przedsiębiorca uważa, że nierzetelnego kontrahenta poznaje po tym, iż ciągle zmienia ustalenia. Takie zachowania dają wyraźny sygnał, że coś jest nie tak z potencjalnym klientem" - podkreślił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przedsiębiorcy ocenili. Budownictwo i transport to najbardziej nierzetelne branże
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • polo 2019-10-27 18:57:21

    Ja mysle, że w każdej branzy sa firmy rzetelne i nierzetelne. Wystarczy do krd zerknac zeby zobaczyc, ze w kazdej branzy sa firmy z dlugami. Wazne zeby tych zadluzonych unikac.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA