Program dla KW nie ma nic wspólnego z programem restrukturyzacji całego górnictwa

- Program dla Kompanii Węglowej to kalka Górniczego Pakietu Socjalnego z czasu rządów Jerzego Buzka, tylko w mniejszej skali - mówi prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Program dla KW nie ma nic wspólnego z programem restrukturyzacji całego górnictwa

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

13 sty 2015 12:40


Panie Profesorze, co pan sądzi o sytuacji w górnictwie i programie naprawczym dla Kompanii Węglowej?

- Siódmego stycznia br. pojawił się doraźny program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Nie ma on nic wspólnego z programem restrukturyzacji całego górnictwa. To doraźny program, na jakieś dwa lata, dla samej Kompanii Węglowej.

Kompania w ostatnim czasie generuje około 200 mln zł strat miesięcznie na działalności operacyjnej i traci na każdej tonie wydobytego węgla 42 zł. Za listopad strata ta wyniosła już 66 zł. Straty na sprzedaży węgla w KW w ciągu 11 miesięcy 2014 roku wynosiły 1 mld 140 mln zł. Saldo zobowiązań spółki na koniec listopada 2014 roku wyniosło ok. 4,2 mld zł. Bankructwo Kompanii staje się więc realne.

Jednak ta sytuacja nie stała się z dnia na dzień. Wiele razy mówiłem o tym, że właściciel nie dba o mienie tak wielkiej wartości. W tle mamy postać poprzedniego premiera Donalda Tuska, który składał niefrasobliwe obietnice, że nie będzie żadnej likwidacji kopalń. I związki się do tych obietnic odwołały.

A przecież Kompania Węglowa to także mnóstwo kooperantów.

Inną sprawą było zaprezentowanie tego programu naprawczego dla Kompanii.

Ten doraźny program został przedstawiony na konferencji premier Ewy Kopacz podsumowującej pierwszych sto dni jej rządu. Ludzie dowiedzieli się o tym programie z telewizji. To było bardzo złe rozwiązanie. To była komunikacyjna porażka tego rządu.

Taki program dla Kompanii trzeba było konsultować ze stroną społeczną oraz włodarzami miast.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.