×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca na produkcji na wyciągnięcie ręki, ale kandydatom brak kompetencji

• Branża produkcyjna w Polsce kwitnie i poszukuje pracowników o różnych specjalizacjach.
• Dziś zarządzanie firmą w tym sektorze wygląda jednak inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu.
• Dlatego jest też coraz więcej osób chętnych do pracy w produkcji. Problem jest tylko taki, że kandydatom często brakuje kompetencji.
• Jakie są wymagania w tym sektorze i jak polski system edukacji szkoli przyszłych pracowników?

Praca na produkcji na wyciągnięcie ręki, ale kandydatom brak kompetencji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Tylko w jednym województwie, w woj. śląskim, pół miliona osób pracuje w sektorze przemysłowym – wynika z danych GUS. Potrzeby zakładów są zresztą coraz bardziej zróżnicowane..

Agnieszka Kolenda, executive manager w Hays Poland, twierdzi, że w cenie są dzisiaj wykwalifikowani inżynierowie jakości, osoby ze znajomością języka niemieckiego czy pracownicy centrów R&B.

Z kolei Henryk Michalik, członek zarządu w Tenneco Automotive, zwraca uwagę, że jego firma nie poszukuje tylko pracowników produkcyjnych, ale też specjalistów od finansów. Nie ukrywa, że poszukiwani są również przedstawiciele klasycznych zawodów – spawacze czy ślusarze.

Miejsc pracy nie brakuje, o czym przypomina również Radosław Banach, prezes zarządu w firmie Alstom Konstal, produkującej pojazdy szynowe. Jak mówi, poszukiwani są specjaliści od wysokich technologii, bo chociaż zakład realizuje procesy manualne, to jednak zaprojektowanie tych procesów, czy nawet kupno odpowiednich maszyn, wymaga podejścia ludzi o bardzo dużych kompetencjach.

Jest tylko jeden problem: - Trudno jest nam pozyskać wykwalifikowane osoby z rynku i musimy też ponosić nakłady, żeby je odpowiednio przygotować już po zatrudnieniu – zaznacza Banach. Pogląd ten podzielają też inni eksperci.

Z czego wynika niedobór kompetencji?

Jacek Górski, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, zwraca uwagę na problem praktyk zawodowych, które uczeń może odbyć bezpośrednio u pracodawcy.

– Tego jest zdecydowanie za mało. Wyspecjalizowanie się choćby w wysokich technologiach jest nie do osiągnięcia bezpośrednio w samej szkole. Należy współpracować z pracodawcami, bo sama szkoła nigdy nie nadąży za potrzebami rynku – mówi Górski.

Zdaniem Jacka Górskiego, dyr. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, nauczenie pracownika lojalności wobec swojego pracodawcy nie jest rzeczą łatwą. (fot. PTWP)
Zdaniem Jacka Górskiego, dyr. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu, nauczenie pracownika lojalności wobec swojego pracodawcy nie jest rzeczą łatwą. (fot. PTWP)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca na produkcji na wyciągnięcie ręki, ale kandydatom brak kompetencji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA