PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Produkcja przemysłowa w górę w Polsce. A w strefie euro?

  • Autor: aw/pap
  • 13 lis 2019 12:33

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła we wrześniu 2019 roku o 3,1 proc. rdr, po wzroście o 0,7 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Produkcja przemysłowa w górę w Polsce. A w strefie euro?
Adobe Stock
REKLAMA

Eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zwrócili uwagę, że we wrześniu w całej UE odnotowano niewielki wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu miesięcznym (o 0,2 proc.). Przyczyniło się do tego zwiększenie produkcji dóbr nietrwałych (o 0,9 proc.) i dóbr kapitałowych (o 0,6 proc.). W ujęciu rocznym nastąpił wolniejszy niż przed miesiącem spadek produkcji - o 1,2 proc. wobec 2,0 proc. w sierpniu.

Analogiczny kierunek zmian notowała strefa euro, w której produkcja w ujęciu miesięcznym wzrosła (o 0,1 proc.), a w rocznym spadła (o 1,7 proc. wobec 2,8 proc. w sierpniu) - wynika z danych Eurostatu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Spadkowym tendencjom w Europie wciąż przeciwstawia się produkcja przemysłowa w Polsce, gdzie w ujęciu rocznym we wrześniu widoczne było jej wyraźne odbicie" - zaznaczyli analitycy MPiT. W ujęciu miesięcznym, jak dodali, także odnotowano wzrost o 1,2 proc., po spadku o 1,3 proc. w sierpniu. "Wśród państw, dla których dostępne są dane, wynik 1,2 proc. plasuje Polskę na 6. miejscu ex aequo z Niderlandami i Łotwą" - wskazali.

Zdaniem MPiT wrześniowe dane wskazują na "wyraźną poprawę aktywności w sektorze przemysłowym". "Co świadczy o zdolności do uniezależnienia się polskiego przemysłu od światowego spowolnienia oraz - biorąc pod uwagę znaczny wzrost nowych zamówień (o 15,2 proc. mdm), w tym zamówień niekrajowych (o 27,4 proc., mdm) - o sile polskich przedsiębiorstw w ekspansji na rynki zagraniczne" - ocenił resort. 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Produkcja przemysłowa w górę w Polsce. A w strefie euro?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA