Prezydent w liście do górników: dziękuję za piękny wzór etosu pracy i wspólnoty

Prezydent Andrzej Duda w liście do pracowników Polskiej Grupy Górniczej podziękował górnikom za "piękny i budujący wzór etosu pracy i wspólnoty, jaki my, Polacy, zawdzięczamy środowiskom górniczym". List głowy państwa odczytano podczas  uroczystości barbórkowych w Rudzie Śląskiej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezydent w liście do górników: dziękuję za piękny wzór etosu pracy i wspólnoty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

1 gru 2017 18:32


• Także dziś - według prezydenta - "górnicy swoją postawą udowadniają, że praca w kopalniach, wyrobiskach, szybach to coś więcej niż zawód, że wymaga ona nie tylko profesjonalizmu, ale także wyjątkowej odpowiedzialności, ofiarności i wzajemnej solidarności".

• Nawiązując do przyszłorocznych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Andrzej Duda przypomniał wkład, jaki wnieśli górnicy w odrodzenie się niepodległej Polski.

• W swoim liście prezydent zwrócił uwagę na znaczenie surowców energetycznych dla gospodarki.

"Z okazji Barbórki, tradycyjnego górniczego święta, składam najlepsze życzenia i wyrazy najwyższego uznania dla wszystkich osób zatrudnionych w przemyśle wydobywczym" - napisał prezydent do uczestników uroczystości barbórkowych PGG. Ocenił, że górnicy są społecznością wyjątkową - "tak jak wyjątkowy jest ich zawód i jak wyjątkowe znaczenie ma ich praca dla Polski".

Piątkowa (2 grudnia) akademia barbórkowa PGG - największego krajowego producenta węgla - została zorganizowana w Rudzie Śląskiej-Halembie. Tamtejsza kopalnia - obecnie część kopalni zespolonej pod nazwą Ruda - obchodzi 60-lecie istnienia. W uroczystości wzięła udział m.in. premier Beata Szydło.

W swoim liście prezydent zwrócił uwagę na znaczenie surowców energetycznych dla gospodarki. "Węgiel kamienny, węgiel brunatny, miedź, gaz ziemny, to nasze strategiczne bogactwo naturalne, a jego wydobycie to jeden z fundamentów polskiej gospodarki. Bogactwo, z którego nic by nam jednak nie przyszło, gdyby nie ciężka praca tysięcy osób: geologów, inżynierów, pracowników nadzoru i służb ratunkowych - ale przede wszystkim górników" - napisał Andrzej Duda.

"Cieszę się, że modernizacja polskiego górnictwa i rozwój nowych technologii opartych na węglu znalazły się wśród priorytetów obecnego rządu. Surowce to źródło niezależności gospodarczej, a przede wszystkim niezależności energetycznej" - podkreślił prezydent, wskazując, iż mimo udogodnień związanych z postępem technicznym, "wydobywanie z Ziemi jej skarbów nadal wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, lecz także trudu, wytrwałości i hartu ducha".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.