Spośród pracowników, którzy trafili do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, blisko 9 tys. skorzystało dotąd z urlopów górniczych i odpraw.
- PAP (WNP.pl)
- •24 lut 2018 16:20

Od 2015 r. do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafiło w sumie ponad 12,7 tys. pracowników kopalń lub tzw. ruchów górniczych: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek 1 i Śląsk.
Z finansowanych z budżetu państwa świadczeń skorzystało dotychczas blisko 9 tys. osób, które odeszły na urlopy przedemerytalne lub otrzymały jednorazowe odprawy pieniężne. Najliczniejszą, 6-tysięczną grupę stanowią górnicy dołowi, którzy skorzystali z urlopów górniczych. Przysługują one pracownikom zatrudnionym pod ziemią, którym do emerytury brakuje nie więcej niż cztery lata.
W przypadku pracowników zatrudnionych w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla, aby przejść na urlop, czas pozostały do emerytury nie może być dłuższy niż trzy lata - takie świadczenia w SRK otrzymały dotychczas 524 osoby.
Podczas urlopu przedemerytalnego pracownicy otrzymują trzy czwarte miesięcznej pensji, co wraz z częścią należnych nagród daje nawet ok. 90 proc. wynagrodzenia.
Z jednorazowych odpraw po przejściu do SRK korzystają osoby zatrudnione na powierzchni, które przepracowały w górnictwie co najmniej pięć lat i mają do emerytury nie ponad rok. Wysokość odpraw jest zróżnicowana. Odchodzący otrzymują przy tym standardowe odprawy wynikające z Kodeksu pracy. Dotąd z odpraw pieniężnych skorzystało w SRK 2420 osób.

KOMENTARZE (0)