PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Prawie 400 tys. miejsc pracy. Oto bilans specjalnych stref ekonomicznych

  • Autor: PAP/AH
  • 22 lip 2022 12:59

Ponad 389 tys. pracowników i blisko 152,6 mld zł zainwestowanego kapitału - taki jest bilans działalności stref ekonomiczny w Polsce od początku ich istnienia. Sejm przyjął informację o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Zainwestowany w strefach kapitał w ponad 70 proc. pochodził z: Niemiec, Polski, Holandii, Luksemburga, Belgii i Stanów Zjednoczonych.

Prawie 400 tys. miejsc pracy. Oto bilans specjalnych stref ekonomicznych
Na zdjęciu Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna fot. mat pras.
REKLAMA
  • W czwartek w Sejmie przedstawiono rządowy dokument: "Informacja o realizacji ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Stan na 31 grudnia 2021 r." wraz ze stanowiskiem Komisji Gospodarki i Rozwoju. Został on przez Izbę Niższą przyjęty.
  • Skumulowana wartość kapitału zainwestowanego od początku istnienia stref wyniosła blisko 152,6 mld zł, co oznacza wzrost o prawie 6,7 mld zł, czyli o 4,58 proc. wobec roku poprzedniego - wynika z przedstawionej informacji.
  • "Na koniec grudnia 2021 r. inwestorzy zatrudniali łącznie ponad 389 tys. pracowników. W stosunku do 2020 r. liczba pracowników ogółem wzrosła o prawie 4 tys., tj. o 1,03 proc., a liczba nowych miejsc pracy - o 7,8 tys. etatów, czyli o 3,1 proc." - wskazywał wiceszef MRiT.

Jak wskazał wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, "na koniec 2021 r. łączny obszar 14 stref wynosił 22 949,5 ha i był dokładnie taki sam jak w ostatnich trzech latach". Dodał, że średni stopień ich zagospodarowania wzrósł do 70,81 proc., a więc o 5,85 proc. "Na koniec 2021 r. przedsiębiorcy posiadali 2 191 ważnych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie stref" - poinformował.

Skumulowana wartość kapitału zainwestowanego od początku istnienia stref wyniosła blisko 152,6 mld zł, co oznacza wzrost o prawie 6,7 mld zł, czyli o 4,58 proc. wobec roku poprzedniego - wynika z przedstawionej informacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Na koniec grudnia 2021 r. inwestorzy zatrudniali łącznie ponad 389 tys. pracowników. W stosunku do 2020 r. liczba pracowników ogółem wzrosła o prawie 4 tys., tj. o 1,03 proc., a liczba nowych miejsc pracy - o 7,8 tys. etatów, czyli o 3,1 proc." - wskazywał wiceszef MRiT.

Piechowiak zwrócił uwagę, że zainwestowany w strefach kapitał w ponad 70 proc. pochodził z sześciu krajów: Niemiec, Polski, Holandii, Luksemburga, Belgii i USA. Największy udział "w skumulowanej wartości inwestycji" mieli przedsiębiorcy z branży motoryzacyjnej (ponad 29 proc.). Kolejne miejsca zajęli producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (ok. 8,9 proc.) oraz wyrobów metalowych (ok. 7,3 proc.) - wskazał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prawie 400 tys. miejsc pracy. Oto bilans specjalnych stref ekonomicznych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA